6. ledna 2018 20:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zaplavené pozemky a domy. Západ Německa zasáhly povodně

Lokální záplavy v Německu způsobené vydatným deštěm a táním sněhu . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lokální záplavy v Německu způsobené vydatným deštěm a táním sněhu . | foto: ČTK

NĚMECKO Lokální záplavy způsobené vydatným deštěm a táním sněhu ve vyšších polohách nadále ohrožují obyvatele některých oblastí západního a jižního Německa. Kritická je podle agentury DPA situace na řece Mosele a podél toku Dunaje v jižním Bavorsku, rychleji než se očekávalo stoupá hladina Rýna. Ještě dnes počítají pracovníci povodňového štábu se zastavením lodní dopravy v Kolíně nad Rýnem.

„Hladina Rýna se zvyšuje o tři centimetry za hodinu, poněkud rychleji, než se čekalo,“ řekl agentuře DPA šéf povodňové centrály Henning Werker. Dopoledne dosahovala hladina Rýna v Kolíně 7,95 metru, takže dosažení kritické výše pro lodní dopravu 8,30 metru se čeká dnes večer. Osobní a těžce naložená plavidla už byla navedena do ochranných přístavů, kromě toho platí omezení rychlosti plavby.

Podle mluvčí povodňového centra v Trevíru (Trier) bude i řeka Mosela na svém horním toku během obou víkendových dnů stále stoupat. Nejvyšší hranice dosáhne podle očekávání v noci na pondělí.

V Bavorsku se na řadě toků situace zmírnila, v Kelheimu ale Dunaj dosáhl v noci na dnešek druhého nejvyššího stupně povodňové aktivity. Zaplaveny byly jednotlivé pozemky a domy.

Zaplavená silnice v Heidelbergu, řekou Neckar.
Řeka Rezat zaplavuje přístupovou silnici v obci Steinbach v Německu.

Povodňová vlna i nadále postupuje na řece Mohanu směrem k Rýnu. Lodní doprava tu byla zastavena už v pátek.

V rakouských Alpách znovu zabíjela lavina. Obětí se stali dva mladí němečtí lyžaři, které zasypala v pátek v Tyrolsku. Záchranáři našli tělo jednoho z nich o pár hodin později, nemohli mu už ale pomoci. Druhého zasypaného lokalizovali podle agentury APA dnes po zhruba metrovou vrstvou sněhu.

Ve čtvrtek v tyrolských Alpách zahynul 43letý Čech. Lavina ho zasypala v oblasti Velilltal, která je součástí lyžařské oblasti Ischgl.

Ve značné části Alp bylo v posledních dnech po vydatných sněhových srážkách vyhlášeno zvýšené lavinové nebezpečí. V Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Francii platí nyní vysoké stupně takového nebezpečí. Uzavřeno proto bylo mnoho silnic.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)