Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zaplavený Pákistán ohrožují choroby, Světová banka uvolní 18 miliard

Svět

  10:53
ISLAMABÁD - Světová banka uvolní 900 milionů dolarů (asi 18 miliard korun) na pomoc Pákistánu postiženému nejhoršími záplavami v historii země. Ty si v uplynulých třech týdnech vyžádaly až na dva tisíce obětí, a přes 3,5 milionu dětí ohrožují smrtelné choroby.

Záplavy v Pákistánu foto: Reuters

OSN již zaznamenala v zatopených oblastech první případy cholery. Ve svém prohlášení vydaném v New Yorku uvedla, že největším zdravotním rizikem jsou průjmová onemocnění a úplavice, ale nebezpečí představují také žloutenka typu A a E a tyfus.

"Lidé doslova plavou ve vodě, v níž se nahromadila veškerá špína a bacily, které byly v zemi a na místech, kde chyběla standardní hygienická zařízení.

Lidé se koupou v kontaminované vodě, což evidentně znamená zdravotní riziko," podotkl Thomas Batardy z organizace Lékaři bez hranic.

Povodně v Pákistánu

Povodně zasáhly pětinu pákistánského území a poznamenaly životy minimálně desetiny obyvatel Pákistánu, jehož populace čítá 170 milionů lidí.

Dva miliony osob zůstaly po záplavách bez střechy nad hlavou a nyní jsou natěsnány v provizorních stanových městečcích a v dalších útulcích. Podle vyjádření OSN se k mnohým z postižených nedostala ještě vůbec žádná pomoc.

Podle vysokého komisaře by obnova Pákistánu po povodních mohla stát deset až 15 miliard dolarů a trvat až pět let.

Vysoký komisař OSN vyzval mezinárodní společenství, aby v souvislosti s pákistánskou přírodní katastrofou přijalo "nový Marshallův plán", tedy obdobu amerického programu na obnovu evropského hospodářství po druhé světové válce. Pokud se tak nestane, hrozí podle něj destabilizace celého regionu.

Marshallův plán
Islámábád v posledních letech vede válku proti islamistickým povstalcům a nepopulární pákistánská vláda čelí po povodních další ostré kritice občanů, podle nichž nedokázala na povodňovou zkázu zareagovat. Na mnoha místech pomoc obětem lépe zvládají muslimské charitativní organizace, z nichž některé jsou napojeny na militantní skupiny.

Pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší varoval, že je nebezpečné nechat islamisty vyplnit vzniklé vakuum a získat tak na úkor státu další stoupence.

"Pokud má člověk hlad a žízeň a vy mu dáte vodu, nebude se ptát, jestli jste umírněný nebo extremista," řekl Kureší v rozhovoru pro zpravodajskou stanici BBC. "Vezme si tu vodu od vás a zachrání tak sebe a své děti. Před tímto problémem je třeba mít se na pozoru," dodal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!