Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
9. července 2018 8:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Záplavy v Japonsku si už vyžádaly nejméně 100 obětí

Záchranáři stále hledají přeživší v troskách domů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záchranáři stále hledají přeživší v troskách domů. | foto: Reuters

TOKIO Japonská vláda v pondělí oznámila, že při záplavách a sesuvech půdy na západě a jihu země zahynulo nejméně 100 lidí. Šedesát osm dalších se stále pohřešuje, většina z nejhůře postižené prefektury Hirošima, uvedl vládní mluvčí Jošihide Suga.

Vydatně pršet začalo v pátek a přes víkend déšť ještě zesílil. Řeky se vylily z břehů, z měst se stala jezera a desítky lidí voda uvěznila na střechách domů. Do bezpečí je dopravovaly čluny armády a helikoptéry.

Určování počtu obětí je podle AP obtížné, protože dešti, záplavami a sesuvy půdy je zasažena rozsáhlá oblast. Úřady varovaly, že sesuvy půdy mohou nastávat i poté, co déšť ustane.

Současné katastrofální záplavy patří k nejtragičtějším živelním pohromám v Japonsku za poslední čtvrtstoletí, pokud se tedy odhlédne od dvou nejhorších - zemětřesení a cunami v roce 2011 (skoro 19 000 mrtvých) a ničivého zemětřesení v Kóbe o 16 let dříve (5500 obětí).

Záchranáři stále hledají přeživší v troskách domů.
Oblast Kurashiki na západě Japonska zaplavená mohutnými dešti.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!