25. listopadu 2016 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zapomeňte na Tinder, přichází ‚Sindr‘. Aplikace, která má katolíkům ulehčit život

Ilustrační foto: Chytrý telefon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Chytrý telefon. | foto: Shutterstock

ŘÍM/PRAHA Říká se, že vyzpovídat se ze svých hříchů je dobré pro duševní zdraví člověka. Odlehčit si však katolíci nemohou, kdy se jim zachce, protože kněží mají v různých kostelech otevřené zpovědnice v jinou dobu. Katolická církev má ale v úmyslu věřícím usnadnit život. Na začátku roku 2017 proto na trhu vypustí mobilní aplikaci, jež dostala přezdívku „Sindr“.

Tak jako lidé využívají aplikace na hledání nejlepší restaurace, nebo třeba nejbližší benzínové pumpy, tak budou moci na mapce také hledat nejbližší kostel, kde probíhají zpovědi či kněží slouží mše.

Připravovaná aplikace nazvaná jednoduše „The Catholic App“ (Katolická aplikace) bude využívat stejné technologie jako seznamka Tinder, používaná k vyhledávání sexuálních partnerů. Proto brzy získala přezdívku „Sindr“ („sin“ je anglický ekvivalent pro hřích – Pozn. red.).

Iniciátory aplikace jsou představitelé skotské arcidiecéze St. Andrews a Edinburghu. Spojili své síly s technologickou společností Musemantik. Oficiálně ji za tónů skotských dud představil arcibiskup Leo Cushley v úterý v bazilice sv. Petra ve Vatikánu.

„Z hlediska chytrých telefonů je to malá věc, která ale může mít velký vliv na to, jak bude katolická církev šířit v současném světě milost Boží,“ řekl podle magazínu Time Cushley při slavnostním představení. Dodal, že inspirace přišla přímo od papeže Františka.

K aplikaci se vyjádřil i zakladatel vývojářské společnosti Maciej Zurawski. „Webové stránky ztrácejí popularitu. Proto je potřeba se více angažovat v souvislosti s ‚mobilní generací‘. Snažili jsme se proto vyvinout aplikaci, jež je chytrá a bude působit jako společník a přítel, který se snaží člověka inspirovat,“ řekl Zurawski.

fasJakub Fajnor

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.