2. června 2017 20:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němci zpřísní pravidla očkování. Ministr chce přísný postup proti rodičům, kteří vakcínu odmítnou

Injekce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Injekce - ilustrační foto | foto: Shutterstock

BERLÍN Spalničky, vysoce nakažlivé virové onemocnění, se po letech opět připomněly s plnou silou. V sousedním Německu prudce roste počet nakažených, stejně tak v Itálii či Rumunsku.

Do poloviny dubna evidovali Němci už 410 případů. Za celý loňský rok to přitom bylo podle záznamů berlínského Institutu Roberta Kocha 325 onemocnění.

Ministr zdravotnictví Hermann Gröhe proto prosazuje nový zákon, který by měl zajistit proočkování německé populace dříve, než se v zemi rozšíří vážná epidemie. Chystá přísný postup vůči rodičům, kteří nenechají očkovat své děti.

Texty, které vzbudily rozruch před dvěma lety

Infekce neohrožuje jen malé předškoláky, u kterých je nákaza nejčastější. V západoněmeckém Essenu zemřela minulý týden na spalničky sedmatřicetiletá matka tří dětí. „Nárůst úmrtí nás nemůže nechat nečinné,“ uvedl Hermann Gröhe pro deník Bild.

Spalničky, které v Evropě díky plošnému očkování téměř vymizely, se vrátily v zemích, kde spolehlivá ochrana v podobě proočkovanosti celé populace dostala vážné trhliny.

Odpůrci trvají na tom, že vakcinace je zbytečná. Argumentují také, že očkování souvisí s autismem, jakkoli toto spojení nebylo nijak vědecky prokázáno. Pro mnohé rodiče je ale hrozba autismu reálnějším nebezpečím než téměř vymýcená infekce, takže své dítě na očkování nepošlou.

Hrozba vysokých pokut

Vláda v Berlíně se snaží tento nepříznivý trend zvrátit. Přichystala proto nový zákon, podle kterého by rodičům, kteří se snaží vyhnout očkování svých dětí, hrozila pokuta až 2500 eur, tedy zhruba 66 tisíc korun.

Ve čtvrtek měli o navrhovaném zákonu rozhodovat němečtí zákonodárci a vzhledem k podpoře poslanců se očekávalo jeho schválení. Začít platit by měl ještě tento měsíc. Spolupracovat s úřady by podle něj měly také mateřské školy, které budou povinné informovat, zda rodiče opravdu spolupracují s lékaři.

Už od roku 2015 je pro rodiče povinností předložit mateřským školám dokument, který by prokázal, že s lékaři konzultovali vakcinaci svých dětí. Až dosud ale bylo na vedení školek, zda případné porušení pravidel nahlásí, nyní to bude jejich povinnost. „Zdravotní úřady tak dostanou potřebné informace,“ vysvětluje ve svém textu ministerstvo zdravotnictví.

Na rozdíl od Itálie ale Němci nebudou považovat odpor k očkování za porušení zákona.

Italové zavedli nová, přísná pravidla před více než dvěma týdny. Děti, které nebudou proočkované, nebudou smět nastoupit do mateřských školek a také tam hrozí rodičům vysoké pokuty.

slaJiří Sládek

Najdete na Lidovky.cz