7. října 2014 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Zaprodal se Ukrajincům.‘ Rus čelí stíhání za boj proti separatistům

Členové ukrajinského dobrovolnického batalionu Azov pózují na hromadné fotce v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Členové ukrajinského dobrovolnického batalionu Azov pózují na hromadné fotce v... | foto: Reuters

MOSKVA Ruští vyšetřovatelé zahájili stíhání Moskvana, jehož viní z toho, že jako žoldák válčil po boku ukrajinských dobrovolnických praporů. Romana Železnova označila ruská média za krajně pravicového extremistu a obvinila jej z toho, že se zaprodal boji proti separatistům.

O stíhání Železnova informovala agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaný zdroj z justice, zprávu krátce poté oficiálně potvrdily i ruské úřady. „Hlavní vyšetřovací správa zahájila trestní stíhání Romana Železnova, dříve odsouzeného za krádež a výtržnost, kvůli podezření ze spáchání trestného činu,“ řekl ruským novinářům mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin.

Příslušníci ukrajinského dobrovolnického praporu Azov se loučí se svými...
Ruský vojenský pozorovatel na ukrajinské vojenské základně v Soledaru (Doněcká...
V Doněcku se stále bojuje - navzdory příměří. Na snímku kontrolní stanoviště...
Členka ukrajinského dobrovolnického praporu Ajdar na vojenském cvičení u města...

‚4000 hřiven měsíčně‘

Podle verze vyšetřovatelů Železnov ještě v červenci odcestoval na Ukrajinu a dobrovolně se připojil k praporu Azov, bojujícím s proruskými separatisty na východě Ukrajiny. Železnov absolvoval výcvik a pak byl nasazen v Doněcké oblasti, kde dosud válčí jako žoldnéř spolu s dalšími vojáky z praporu Azov. „Každý měsíc dostává peněžní odměnu ve výši 4000 hřiven (asi 6700 Kč),“ prohlásil Markin.

Vyšetřovatelé zatím prohledali Železnovův moskevský byt a hodlají na žoldnéře vydat zatykač. Za válčení v cizině může Rusům v případě odsouzení ve vlasti hrozit od tří do sedmi let vězení.

PSALI JSME:

Kyjev a Západ obviňují Rusko z podpory proruských separatistů i zbraněmi a vojáky, ale Moskva jakékoliv zapojení do konfliktu stále popírá.

Jeden z povstaleckých předáků Alexandr Zacharčenko ještě v srpnu připustil, že po boku rebelů bojovaly tři až čtyři tisícovky ruských dobrovolníků, z nichž část byli profesionální vojáci, válčili však prý o své dovolené.

Lidovky.cz, ČTK

Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?
Ve školkách chybí předškoláci, přibývá dvouletých dětí. Je to chyba systému?

Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že mateřské školky navštěvuje více dvouletých dětí oproti dřívějšku. Naopak ne všechny předškoláky, kteří mají předškolní docházku povinnou, rodiče do školky přihlásí. Jaké jim hrozí sankce?