17. srpna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zaručí bezpečí, nebo jen špehují? Istanbul v noci obcházejí ‚noční orli‘ s povolením zabíjet

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Ozbrojení „noční orli“, kteří dohlížejí na noční pořádek v tureckém Istanbulu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ozbrojení „noční orli“, kteří dohlížejí na noční pořádek v tureckém Istanbulu. | foto: Twitter: @middleeasteye

ISTANBUL/PRAHA Mají v pravomoci zastavovat a prohledávat lidi. Smějí vyslýchat kohokoliv, kdo je podezřelý, a v nejvážnějších případech mají povolení po podezřelých střílet a případně i zabít. Tak vypadá nová generace vyzbrojených istanbulských pochůzkářů. Podle některých kritiků jde však pouze o snahu režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana strašit veřejnost.

Ulicemi tureckého velkoměsta na pomezí Evropy a Asie začali od noci z neděle na pondělí procházet „noční strážci“ z nově ustavené speciální jednotky. 386 prvních nově najatých mužů bude ve vybraných lokalitách procházet šest dní v týdnu po ulicích od setmění po úsvit. Dalších 314 má brzy následovat.

Ačkoliv nepatří pod policii, zpočátku budou dohlížet na pořádek spolu s policisty. Po určité době pak zodpovědnost bude ležet pouze na jejich bedrech. Nebudou však svázáni stejnými pravidly jako policisté, jejich výcvik je také méně intenzivní.

Mezi „noční orly“, jak je nazývá istanbulský policejní šéf Mustafa Caliskan, se chtělo zařadit celkem 8320 uchazečů, zatím bylo vybráno pouze 700. Od speciálních policejních jednotek se jim dostalo základního teoretického výcviku a poučení o používání střelných zbraní či způsobech zastavení vozidla.

Prezident Erdogan ocenil úsilí civilistů během odporu proti puči. Zrádce slíbil...
Muž zabalený ve vlajce s prezidentem Erdoganem.

„Věřím, že nový systém bude velmi přínosný. Nečiňte nic špatného, nikdo takový mezi námi nesmí být,“ řekl podle tureckého serveru Hurriyet při slavnostním zahájení fungování nové jednotky Caliskan. Muže nabádal, aby neváhali použít své zbraně, pokud by bylo třeba. „Využívejte svého práva, dbejte však nařízení. Vaše sebevědomí bude o to vyšší,“ uzavřel svůj projev.

Podle serveru Middle East Eye (MEE) byly podobné patroly v Istanbulu běžně k vidění naposledy před 28 lety. Tehdy však město strážní obcházeli s píšťalkami a obuškem. Někdy se jim familiérně říkalo „strážní strejdové“, nová generace je však vyzbrojena pistolemi a alespoň základně vycvičena v boji proti terorismu. Jediné, co původní pochůzkáře s těmi novými spojuje, jsou stejné hnědé uniformy.

‚Jen snaha zastrašit lidi‘

Turecká média popisují opatření jako prostředek pro „zvýšení bezpečí ve městě“. S tím však mnoho Istanbulanů nesouhlasí. Naopak se bojí, že se ozbrojení „orli“ postupem času promění v milice, jejichž ustanovení je dalším krokem vlády prezidenta Erdogana k vymáhání poslušnosti občanů.

„V minulosti byli takoví strážci většinou prostě další lidé ze sousedství a nikdo si jich pořádně nevšiml. Obyvatele ujišťovali, že jsou v práci, zapískáním. Hlídali okolí například před zloději,“ vysvětlila MEE programátorka Hatice, která nechtěla kvůli strachu z postihu říct celé jméno. Myslí si totiž, že jde o pokus špehovat styl života lidí a umožnit tak podle ní neoprávněné postihy. „Je to snaha zastrašit lidi,“ dodala.

Důvod pro vznik nočních orlů může být ale i jednodušší. Po loňském zpackaném puči bylo propuštěno celkem více než 10 tisíc policistů podezřívaných z napojení na duchovního Fethullaha Gülena, jenž je označován tureckou vládou za strůjce komplotu. Nová jednotka tak může poměrně snadno nahradit chybějící muže v ulicích.

Podle jiných Istanbulanů je zavedení nové jednotky kontraproduktivní například vzhledem k vývoji moderních technologií. „Kamerové bezpečnostní systémy jsou všude. Zavedení nočních strážců nedává smysl. Především proto, že v minulosti spíše selhávali,“ řekl v Turecku uznávaný právní specialista Yucel Sayman.

Občané se také bojí toho, že kritéria pro výběr členů nových jednotek jsou příliš volná a do jejich řad se tak mohou dostat třeba jedinci náchylní ke zneužití svěřené moci. „Soukromé bezpečnostní služby obtěžují na ulicích ženy kvůli tomu, jak se oblékají. Muži útočí na ženy v autobusech. Myslíte, že tito noční strážci budou jiní?“ uzavřela Hatice.

  • 4Diskuse
Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz