8. března 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zásadní body jednání Babiše a Trumpa: Energetika i kybernetická bezpečnost

Donald Trump s Andrejem Babišem před Bílým domem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump s Andrejem Babišem před Bílým domem. | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA Premiér České republiky Andrej Babiš navštívil Bílý dům. Se svým americkým protejškem ve čtvrtek jednal přibližně osmdesát minut a řešilo se hned několik zásadních témat. Lídři Česka a USA hovořili o uprchlících, ale i kybernetické či energetické bezpečnosti.

Kybernetická a telekomunikační bezpečnost
„Naše země zajistí bezpečnou a spolehlivou telekomunikační síť a řetězec zásobování, který sníží riziko zákeřné kybernetické aktivity,“ stojí v prohlášení, který vydal Bílý dům po návštěvě premiéra Babiše. 

Prezident Trump v rozhovoru s Babišem pochválil Českou republiku jako inovativní zemi, která je zároveň schopna dobře bojovat proti kybernetickým hrozbám. Téma souvisí s tažením proti čínským technologickým gigantům (jako je společnost Huawei), které Spojené státy považují za bezpečnostní riziko.

Obchodní jednání a cla
Premiér Babiš Trumpa upozornil, že USA by neměly zavádět cla na dovoz evropských automobilů, čímž Bílý dům hrozí. Prezident Trump si prý stěžoval, že z jednání s EU „nemá dobrý pocit“. Pokrok naopak zaznamenal v obchodních diskusí s Čínou.

Donald Trump a Andrej Babiš s manželkami v pracovně Bílého domu.
Donald Trump přivítal Andreje Babiše v Bílém domě.

Energetická bezpečnost
Došlo i na téma tekutého plynu, který se snaží USA prosadit do Evropy. Prezident Trump údajně kritizoval evropské státy, že jsou závislé na ruském plynu. „Řekl jsem panu prezidentovi, že rozumím jeho kritice, ale není to možné změnit,“ uvedl Babiš s tím, že USA zatím nejsou konkurenceschopné.

V otázce jaderné energetiky a tendru na vybudování části Temelína však zatím žádný progres neproběhl.

Závazky v NATO
Americká administrativa v prohlášení ocenila zapojení České republiky v rámci NATO a uctila padlé vojáky v Afghánistánu. Premiér prý s prezidentem hovořil i o placení dvouprocentního podílu z HDP, který je mandatorní pro členství v Severoatlantické alianci.

Český premiér Andrej Babiš na schůzce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Donald Trump a jeho český host mluvili s novináři před ikonickým krbem, nad nímž visí obraz George Washingtona.

Uprchlíci
Na tomto tématu se lídři shodují dlouhodobě, oba jsou proti nelegálním migrantům a odmítají i přijímání upchlíků. Premiér Babiš se podle svých slov snažil přesvědčit prezidenta ke spolupráci v Sýrii, aby se velké množství migantů v Evropě mohlo vrátit zpět do své domoviny. Česká republika má totiž v Sýrii jako jedna z mála zemí ambasádu.

Propagace českých firem
Premiér Babiš přivezl do Bílého domu svému americkému protějšku jako dar zlatou zbraň vyrobenou českou pistoli slavného modelu CZ 75. Konkrétně se jedná o kousek z edice Republika vydané ke stoletému výročí od založení Československa. Zbrojovka Uherský Brod nabízí jednu ze sta vyrobených pistolí za necelých 200 tisíc korun. Babiš údajně během jednání zmínil, že se zbrojovka snaží rozšířit svou výrobu v USA o 500 pracovních míst. „Ten dar reprezentuje skvělé české ručičky,“ uvedl premiér.

První dáma Spojených států Melania Trumpová pak dostala náušnice z českého granátu, uvedl Babiš na svém facebookovém účtu.

mhMartin Hampejs