6. června 2019 14:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zásah armády v Súdánu proti demonstrujícím si podle úřadů vyžádal 61 obětí. Opozice ale tvrdí, že mrtvých bylo více

Súdánský demonstrující drží vlajku své země zatímco stojí na barikádách v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Súdánský demonstrující drží vlajku své země zatímco stojí na barikádách v... | foto: Reuters

Chartúm Počet mrtvých po pondělním zásahu armády proti demonstrantům v súdánské metropoli Chartúmu, který oficiálně přiznalo súdánské ministerstvo zdravotnictví, vzrostl na 61. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Výbor lékařů spolupracujících s opozicí ale tvrdí, že zemřelo 108 osob, a očekává, že konečný počet bude vyšší.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že ze 61 obětí 52 zemřelo během protestů v hlavním městě. Podle úřadu jsou mezi nimi převážně zastřelení civilisté. Tři členové bezpečnostních složek zemřeli po útoku nožem. Ostatní oběti pocházely z provincií mimo Chartúm.

Bývalý súdánský prezident Omar al-Bašír.
Súdánští demonstrující v hl. městě Chatúmu žádají, aby vojenská rada předala...

Armáda, která v této severoafrické zemi vládne od dubna, v pondělí násilně rozehnala pokojný protivládní protest. Demonstranti se shromáždili před budovou ministerstva obrany a požadovali předání moci civilní vládě.

Podle svazu lékařů bylo v úterý z řeky Nil vytaženo 40 těl, která na neznámé místo odvezla vozidla státní milice Jednotky rychlé podpory (RSF). Vojenská rada na twitteru uvedla, že několik členů RSF bylo přepadeno, útočníci jim vzali uniformy a vydávají se za vojáky, aby vládě zhoršili reputaci.

V reakci na násilné potlačení protestů obě strany v pondělí ukončily vzájemné jednání. Vůdce súdánské armády Abdal Fattáh Burhán následující den vyzval k jejich obnově, opozice ale výzvu nepovažuje za důvěryhodnou. Zemi chce navštívit etiopský premiér Abiy Ahmed, mezi oběma stranami dělal prostředníka.

Africká unie ve čtvrtek s okamžitou platností pozastavila členství Súdánu v této africké organizaci. Opatření je reakcí na krveprolévání v Súdánu a má trvat, dokud nebude ustavena civilní vláda. Podle prohlášení Africké unie „je to jediný způsob, jak umožnit Súdánu vyřešit současnou krizi“. Šéf unie Moussa Fake Mahamat tento týden násilnosti v Súdánu ostře odsoudil a vyzval vojenskou radu, aby ochránila civilisty.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...