8. října 2019 7:31, aktualizováno  13:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Správkyně Hongkongu Lamová nevyloučila zásah čínské armády proti demonstrantům

Policisté se shromažďují poblíž obchodního centra | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté se shromažďují poblíž obchodního centra | foto: Reuters

HONGKONG Správkyně Hongkongu Carrie Lamová v úterý varovala, že by čínská armáda mohla zasáhnout, pokud by se situace v Hongkongu tak zhoršila, že by se nedala vyloučit žádná možnost. Místní úřady ale podle ní dál věří, že situaci zvládnou vlastními silami.

Lamová na úterní tiskové konferenci vyzvala zahraniční kritiky, aby přijali realitu, že po čtyřech měsících protestů, poznamenaných ostrou eskalací násilí, už nelze mluvit o „pokojném hnutí za demokracii“.

Lamová poté, co využila mimořádných pravomocí k zákazu zakrývání si obličeje na demonstracích, nechtěla vyloučit další opatření, včetně povolání čínské armády k zásahu, poznamenala agentura AP.

Lidem, kteří zákaz poruší, hrozí až 12 měsíců ve vězení.
Zákaz zahalování obličeje při manifestacích vstoupil v platnost v sobotu, čemuž...

„Stále mám silný pocit, že bychom měli najít řešení sami. Ale pokud se situace zhorší, nebude možné vyloučit žádnou možnost, pokud chceme Hongkongu dopřát další šanci,“ prohlásila.

Lamová nicméně podle agentury Reuters dala před novináři najevo, že se nechystá využít mimořádných pravomocí k vydání dalších nařízení. Město je podle ní vybaveno dostatečně, aby zvládlo situaci vlastními silami.

Proti rozhodnutí úřadů zakázat zakrývání obličeje protestovali lidé ve městě hned o víkendu. V pondělí byli z porušení nového zákazu před soudem obviněni osmnáctiletý student a osmatřicetiletá žena. Porušení zákazu může znamenat až rok vězení.

V bývalé britské kolonii Hongkongu, který se v roce 1997 vrátil pod čínskou správu, se protivládní shromáždění a průvody konají již od června.

Obyvatelé začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, jehož schvalování už správkyně Hongkongu Carrie Lamová slíbila stáhnout.

Demonstrace nyní téměř každodenně přerůstají v násilnosti, při nichž radikálové házejí na policisty zápalné láhve a dlažební kostky, ničí stanice metra a zakládají v ulicích ohně, bezpečnostní síly odpovídají vodními děly, obušky, slzným plynem, gumovými projektily a minulý týden použily dvakrát již také ostrou střelbu.

Proti rozhodnutí úřadů zakázat zakrývání obličeje protestovali lidé ve městě hned o víkendu. Podle dnešního prohlášení policie bylo kvůli porušení zákazu zatčeno 77 lidí, v pondělí byli z porušení nového zákazu před soudem obviněni osmnáctiletý student a osmatřicetiletá žena. Porušení zákazu může znamenat až rok vězení.

Během násilných střetů mezi policisty a demonstranty utrpělo škodu přes 200 obchodů a veřejných míst. Výtržníci ničili výlohy a zapalovali ohně v obchodech a pobočkách firem napojených na pevninskou Čínu. Policie do davu od pátku vypálila 367krát slzný plyn, uvedl dnes policejní mluvčí.

Lamová dnes také varovala přes dopady, které mají protesty na tamní hospodářství, obzvlášť během pro turisty lukrativního „zlatého týdne“, jak je označováno sedmidenní volno na počátku října u příležitosti založení Čínské lidové republiky. Podle správkyně Hongkongu během těchto dní o 50 procent poklesl obvyklý počet návštěvníků, což mělo negativní dopad na zhruba 600 000 lidí v sektoru služeb.

V bývalé britské kolonii Hongkongu, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, se protivládní shromáždění a průvody konají již od června. Obyvatelé začali původně protestovat proti návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, protesty ale přerostly v požadavek v obecnější demokratické reformy.

ČTK
Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Bruce Dickinson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!