6. září 2017 23:13, aktualizováno 7. 9 10:34 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Byla uvnitř oka hurikánu, Barbuda se pak na 13 hodin odmlčela. 90 % domů je zničených, ostrov neobyvatelný

Ostrov Barbuda v oku hurikánu Irma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostrov Barbuda v oku hurikánu Irma. | foto: NOAA

CODRINGTON/PRAHA Malý ostrov Barbuda s více než 1800 lidmi byl jedním z prvních obydlených míst, které rekordně silný hurikán Irma na své cestě Atlantikem zasáhl. Přešlo přes něj oko hurikánu s okolními větry o rychlosti v nárazech 350 km/h ve středečních ranních hodinách SEČ. Irma tam napáchala obrovské škody, většina domů je zničených, polovina populace ostrova zcela přišla o domov.

Barbuda

Barbuda je ostrov, součást Závětrných ostrovů v Karibiku, jeden z ostrovů státu Antigua a Barbuda. Nachází se severně od Antiguy a má rozlohu 161 km². Žije zde kolem 1800 obyvatel, většina z nich ve městě Codrington.

Nejvyšší bod ostrova dosahuje nadmořské výšky 38 m.

Barbuda se pak na dlouhé hodiny odmlčela a nikdo se s nimi z jejich sousedského ostrova Antigua, ani odnikud ze světa nedokázal spojit.

„Naposledy jsme se s Barbudou spojili ve tři ráno, před 11 hodinami, tehdy nehlásili katastrofální škody. Od té doby se nám nikoho odtamtud nepodařilo kontaktovat. Máme připravený vrtulník, který se na Barbudu vydá, až to počasí dovolí,“ řekl premiér Antiguy a Barbudy Gaston Browne pro BBC okolo 20.30 SEČ.

Z většiny obyvatel Barbudy jsou bezdomovci.

Z většiny obyvatel Barbudy jsou bezdomovci.

Premiér a záchranáři odletěli na Barbudu okolo 22. hodiny. Premiér v krátkém vstupu do místního rádia ABS pak o půl hodiny později oznámil, že 90 % všech domů je zničených, minimálně přišly o střechy. Hlášen je však zatím jen jeden mrtvý, lidé poslechli a schovali se v krytech a pevných budovách. Během čtvrtka (SELČ) premiér doplnil, že polovina z asi 1800 obyvatel přišla o domov.

„Přiletěli jsme na Barbudu a viděli jsme naprostou zkázu. Nikdy jsem necítil takový zmar,“ řekl Browne. „Z 50 procent obyvatel jsou doslova bezdomovci,“ dodal. Obnova ostrova si podle něj vyžádá měsíce.

Browne ve středečním prohlášení oznámil, že za přerušení komunikace mohla zničená obrovská ocelová telekomunikační věž, kterou hurikán zlomil na tři části. Zničil i záložní systém, nefungovaly ani satelitní telefony.

Poničené je letiště, na ostrov se nyní lze dostat jen vrtulníkem, moře je pro lodě stále velmi rozbouřené, řekl premiér. „Z většiny obyvatel jsou teď bezdomovci a většina ostrova neobyvatelná. Jen zázrak a důkladná příprava může za to, že zatím víme jen o jednom mrtvém - malém dítěti,“ řekl v ABS Browne. Škody odhadl na 150 milionů dolarů (3,7 miliardy korun).

07.září 2017 v 00:32, příspěvek archivován: 07.září 2017 v 00:34

"Barbuda is practicably uninhabitable” after Cat. 5 Hurricane Irma - PM Gaston Browne https://t.co/S0uLTXaxyp

Obyvatele Antiguy pak vyzval, aby poskytli přístřeší těm, kteří přišli o střechu nad hlavou na Barbudu. Pokud se ostrov dostane do cesty hurikánu Jose, který putuje Atlantikem za Irmou, bude nutná kompletní povinná evakuace Barbudy, dodal předseda vlády.

Další problém pro Barbudu může představovat hurikán JoséOdkaz, který se utvořil v Atlantiku, pokud se ostrov ocitne v cestě bouře.

Favorit 30 let

Sedm mrtvých, hlásí úřady

Podobná situace jako na Barbudě panuje také na ostrově Svatý Martin. Na ostrovech v severovýchodní části Karibiku si hurikán podle agentury AFP s odvoláním na místní úřady už vyžádal nejméně sedm obětí. Nejméně šest mrtvých si hurikán Irma vyžádal právě na francouzské části Svatého Martina. Oznámil to prefekt nedalekého francouzského zámořského departementu Guadeloupe Eric Maire.

„Bilance ale není definitivní,“ dodal. Francouzská ministryně pro zámoří Annick Girardinová dříve hovořila o nejméně dvou mrtvých a dvou těžce zraněných na ostrovech Svatý Martin a Svatý Bartoloměj.

Video ze slavné pláže Maho na Svatém Martinu.

06.září 2017 v 18:15, příspěvek archivován: 06.září 2017 v 23:42

VIDEO: WATCH: Webcam footage shows Hurricane Irma causing major destruction on a beach in St. Maarten (via PTZtv) https://t.co/w6AvWwoJh4

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

WATCH: Webcam footage shows Hurricane Irma causing major destruction on a beach in St. Maarten (via PTZtv) https://t.co/w6AvWwoJh4

Francouzská vláda podle Girardinové vypracovala záchranný plán. Jeho realizaci ale brání skutečnost, že do nejhůře zasažených oblastí se nelze dostat.

Bouře Irma - která se řadí do nejvyšší, páté kategorie hurikánů - podle úřadů ničila domy, přerušila elektrické vedení a způsobila bleskové záplavy. Evakuovány byly desetitisíce lidí.

Bez proudu se na Portoriku ocitla více než polovina obyvatel, bez vody je asi 50 000 lidí. Podle místních meteorologů bude Irma nejhorším hurikánem, který zasáhl ostrov od roku 1928. Hurikán San Felipe tehdy zabil na své cestě Karibikem přes 2700 lidí.

07.září 2017 v 00:50, příspěvek archivován: 07.září 2017 v 01:11

VIDEO: Hard to believe but #Irma is getting even better organized on satellite during the last few hours- very disturbing. https://t.co/qt2HrTYK2c

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Hard to believe but #Irma is getting even better organized on satellite during the last few hours- very disturbing. https://t.co/qt2HrTYK2c

Na příchod hurikánu se už připravují Dominikánská republika, Haiti, Kuba, Bahamské ostrovy a také jih Spojených států. Floridu, kde už se evakuovalo kolem 25 000 lidí, by měl podle odhadů zasáhnout živel v neděli ráno místního času. Z Floridy by se mohl hurikán přesouvat dál přes Georgii do Jižní a Severní Karolíny.

Hurikán Irma dosáhl pátého, tedy nejvyššího stupně. Vítr, který ho doprovází, dosahuje rychlosti až 300 kilometrů za hodinu. Podle odhadu Organizace spojených národů by mohl hurikán Irma postihnout až 37 milionů lidí. Po Irmě se v oblasti vytvořily už i další dva hurikány. Jak José, který se zformuloval v Atlantiku, tak Katia, která vznikla v Mexickém zálivu, zatím dosahují pouze prvního, tedy nejnižšího stupně.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz