Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zastánkyně domácích porodů zemřela po porodu

Svět

  20:04aktualizováno  2. února 13:39
MELBOURNE - Skalní zastánkyně porodů doma, Australanka Caroline Lovellová zemřela paradoxně po domácím porodu. Lovellová minulý týden v pondělí doma v Melbourne porodila svou druhou dceru. Následně ale musela být 36letá žena s infarktem a v kritickém stavu převezena do nemocnice, kde druhý den zemřela.

Skalní zastánkyně porodů doma, Australanka Caroline Lovellová zemřela paradoxně po domácím porodu.

Podle australského serveru The Age před smrtí varovala vládu, že pokud nezajistí lepší financování péče porodních asistentek a právní ochranu porodu doma, životy rodiček a dětí budou v ohrožení.

Lovellová byla zarytou zastánkyní porodů doma. Dokonce v písemném prohlášení k zákonu o porodních asistentkách trvala na tom, že nebude mít jinou možnost než rodit svépomocí, pokud bude chtít potomka přivést na svět doma a porodní asistentky nebudou mít zákonnou ochranu.

PŘEČTĚTE SI:

Při přezkoumávání zákona z roku 2009 se zasazovala o to, aby tyto zdravotnické pracovnice, které pomáhají při domácích porodech, dostávaly více peněz a byly zákonem chráněny stejně, jako je tomu v jiných zemích.

Stavěla se proti tomu, aby při těhotenství s nízkým rizikem se žena nesměla rozhodnout svobodně pro porod doma.  "Nebudu mít jinou možnost, než se rozhodnout pro porod doma bez asistence, protože to je přesně to místo, kde chci, aby se moje děti narodily." dodala. Po Lovellové zůstali kromě novorozené Zahry manžel Nick a starší dcerka Lulu. Její úmrtí je zatím předmětem šetření.

Podle zdrojů z ministerstva zdravotnictví ve státě Victoria každý rok plánuje porod v domácím prostředí na 200 žen, a to za pomoci soukromé porodní asistentky.Ministerstvo nicméně testuje využití porodních asistentek ze dvou veřejných nemocnic. V případě úspěšnosti bude program rozšířen na další zařízení.

České ministerstvo porody doma nepodpoří

  • V České republice jsou podle zatím posledního verdiktu Městského soudu v Praze z minulého týdne nemocnice povinny zajistit porodní asistentku ženám i u porodu doma. Soud odkázal na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, podle něhož mají ženy právo na volbu místa porodu a stát má povinnost jim k tomu zajistit podmínky. Ministerstvo zdravotnictví a gynekologická společnost ani po tomto verdiktu plánované porody doma nepodporují, argumentují bezpečím pro rodičku i novorozené dítě.
  • V Česku je většina porodních asistentek zaměstnána na porodních klinikách, jejich profesní organizace porody doma nepodporuje. Skupina asistentek, která prosazuje porody doma, se snaží dosáhnout toho, aby domácí porod stát uznal a zdravotní pojišťovny jim za to platily. Teď si ženy porodní asistentku pro domácí porod platí samy.
Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat