Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zastavme násilí páchané na ženách, vyzývá OSN muže z celého světa

Svět

  11:05
ŽENEVA - Generální tajemník OSN Pan Ki-mun oficiálně zahájil celosvětovou kampaň, jejímž cílem je ukončit násilí páchané na ženách. Tajemník vyzval muže všech věkových kategorií a ze všech států, aby se ke kampani připojili a pomohli tento cíl uskutečnit.
Domácí násilí (ilustrační foto)

Domácí násilí (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Pan Ki-mun uvedl, že muži v tomto projektu hrají ústřední roli, protože mají na problému hlavní podíl a jsou tedy i klíčem k jeho řešení. Varoval také, že dokud se nezmění přístup a chování mužů, tak násilí na ženách bude pokračovat.

Nositel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu

Do konce svého života budu bojovat za právo žen žít beze strachu z násilí.

Podle tajemníka je nepřijatelné, aby přibližně 70 procent všech žen zažívalo některou z forem fyzického nebo sexuálního násilí. Útočníky bývají podle jeho slov většinou manželé, intimní partneři či někdo, koho oběti dobře znají.

Na úterní tiskové konferenci, která kampaň odstartovala, zazněla i slova nositele Nobelovy ceny za mír a bývalého anglikánského arcibiskupa Desmonda Tutua, který prohlásil, že bude bojovat do konce svého života za právo žen žít beze strachu z násilí.

Angličtí žáci se budou učit o nepřijatelnosti domácího násilí

Všichni angličtí školáci se budou ve škole učit o nepřijatelnosti domácího násilí vůči ženám a dívkám. Předpokládá to nová strategie vlády, podle níž budou děti již od pěti let také poučovány o tom, jak předcházet násilí ve vztazích, uvedla britská zpravodajská stanice BBC. Zpráva přišla u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách.

Plán se začne uplatňovat od roku 2011. Již příští rok ale budou fungovat dvě telefonní linky tísňového volání pro svědky a oběti sexuálního násilí a dalšího obtěžování. Na pomoc obětem a k řešení domácího násilí se britská vláda rozhodla vyčlenit 13 milionů liber (376 milionů korun).

Britská humanitární organizace Refuge, která se snaží chránit všechny členy domácností před domácím násilím, vládní krok uvítala a vyzvala veřejnost, aby lidé vystupovali proti domácímu násilí. Podle statistik o zločinnosti v zemi je nejméně jednou ročně obětí domácího násilí asi milion Britek.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat