Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Boj se zločinem jako ze sci-fi. Šerif si nechá od počítače radit, kdo v budoucnu spáchá zločin, terorizuje město

Svět

  5:00
FLORIDA/PRAHA - Šerif v americkém okrese Pasco County nastoupil do své funkce před devíti lety s cílem vytvořit futuristický program, který zabrání kriminalitě dříve, než k ní vůbec dojde. Skutečnost je nakonec podle vyšetřování deníku Tampa Bay Times taková, že lidé přišli o své soukromí a zástupci šerifa je zbytečně pronásledují a zatýkají.

Šerif Chris Nocco. foto: Youtube.com/NoccoForSheriff

Vytvořit seznam „rizikových“ osob na základě historie zatčení a zpravodajských informací, následně přiřadit jednotlivcům skóre a vyslýchat či zatknout podezřelé, u nichž je vysoká pravděpodobnost zločinnosti - tak zněl plán šerifa okresu ve Floridě s více než půl milionem obyvatel Chrise Nocca. „Místo toho, abychom reagovali, budeme aktivní,“ konstatoval po svém nástupu do funkce s tím, že cílem je vyřadit zločince ze hry a dosáhnout bezpečného okresu.

Vak na hlavě, utlumení ketaminem i uvěznění davu. Metody amerických policistů jsou pod palbou kritiky

Odvážným plánům Nocca se postupně nakonec zčásti podařilo dostát. V šerifově kanceláři pracují dvě desítky zpravodajských analytiků, kteří prohledávají policejní zprávy, záznamy o majetku, kontrolují Facebook, bankovní výpisy či zkoumají různé policejní fotografie.

Na základě vyhodnocení těchto dat poté počítač podle algoritmu generuje skóre a každé tři měsíce vytváří skupinu pachatelů. Analytici navíc seznam procházejí ručně a dodatečně rozhodují o tom, kterých sto lidí by na něm mělo být, uvádí Tampa Bay Times. Největší pozornost poté vyšetřovatelé věnují skupině nazvané „Top 5“, v níž se nachází lidé, kteří jsou považováni za klíčové hráče ve zločineckých sítích. 

Na první pohled propracovaný systém se ale potýká se stále větší kritikou. Za lidmi ze seznamu totiž chodí podle svědectví mnoha rodin šerifovi lidé a někdy je zcela bezdůvodně vyslýchají, případně jim dokonce vyhrožují nebo je zatýkají, popisuje floridský list. 

Patrně nejsilnější příběh je ten, v němž si nedobrovolnou hlavní roli „zahrál“ Matthew Lotta. Ten byl uvedený na seznamu aktivních pachatelů ve věku 14 let, když byl mezi lety 2016 až 2017 několikrát zatčen za vloupání do domů či aut. Šerifovi lidé ho sledovali ovšem i v následujících letech, ačkoliv žádnou trestnou činnost nepáchal. „V našem systému je stále označován jako aktivní pachatel, což znamená, že bude stále kontrolován,“ vysvětlil jeden z dohlížejících mužů.

Matthew Lott s jeho matkou na jednom ze záběrů.

Šest týdnů po poslední návštěvě v říjnu 2019 bylo nalezeno Lottovo tělo, neboť se předávkoval léky na předpis. Podle jeho přátel žil neustále v obavách, že na něj šerifovi lidé „něco najdou“. A tak svůj život „dobrovolně“ ukončil.

Kritika také od odborníků

Podle profesora práva a národního experta na preventivní policejní dohled Andrewa Guthrie Fergusona nastavená pravidla umožňují kanceláři šerifa sbírat velké množství informací o lidech, kteří se ani nemuseli dopustit trestného činu. „Zdá se, jako by vše špatné o policejním dohledu bylo popsáno v jednom dokumentu,“ kritizoval Ferguson. 

Podle něj byly podobné praktiky populární zhruba před deseti lety, ale dnes to již neplatí. Další experti na trestní soudnictví srovnávají taktiku s obtěžováním mafií či chováním, které lze očekávat u autoritářských režimů.

Trump ho omilostnil. ‚Nejtvrdší šerif USA‘ teď žaluje média, za pomluvu chce miliardy

Již dříve šerifova kancelář podle Tampa Bay Times ale uvedla, že si stojí za svým. „Snížení majetkové kriminality má přímý pozitivní dopad na životy občanů v okresu, a proto se nebudeme omlouvat,“ konstatovala ve svém prohlášení.

Podle floridského listu byl ale pokles majetkových trestných činů podobný jako v sedmi největších policejních jurisdikcích poblíž a násilná kriminalita vzrostla pouze v Pasco County. Šerif Nocco několik žádostí o rozhovor pro Tampa Bay Times odmítl. 

Autor: