Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Zastřelení mladíka ukázalo na problém. Americká policie má moc zbraní

USA

  7:00
FERGUSON/PRAHA - Nepokoje na předměstí missourského St. Louis ukazují na militarizaci amerických policejních sborů. Ty získávají přebytečný materiál od armády. A speciální jednotky jsou nasazovány častěji, než je potřeba.

Pořádková policie v Missouri zasahuje proti demonstrantům. foto: Reuters

Když byl minulou sobotu ve Fergusonu na předměstí St. Louis místní policií zastřelen neozbrojený černošský mladík, nikdo netušil, jaké pozdvižení to v místní komunitě vyvolá. Pietní shromáždění, které mělo uctít památku osmnáctiletého Michaela Browna, se zvrhlo v nepokoje a místní policie den po jeho smrti zatkla 32 lidí.

K TÉMATU:

Napětí mezi místní komunitou a policisty se částečně uvolnilo až v pátek, kdy missourský guvernér Jay Nixon pověřil zajištěním pořádku ve Fergusonu příslušníky státní policie pod vedením černošského kapitána. Místní obyvatelstvo, které ze dvou třetin tvoří černoši, krok uvítalo.

Nepokoje v St. Louis kromě sociálního a rasového napětí stále přítomného v některých částech Spojených států upozorňují také na trend militarizace americké policie. Svůj podíl na uklidnění situace totiž mělo bezpochyby i to, že se kapitán Ron Johnson se svými muži nebál vejít mezi tisíce protestujících bez jakékoli zvláštní výstroje. Místní policie proti protestujícím předtím používala těžkooděnce a i samotný guvernér státu Missouri před médii připustil, že "Ferguson vypadal jako válečná zóna".

Policie s válečnou výzbrojí

Nebyl daleko od pravdy: místní policisté byli těžce ozbrojení a při zásazích proti demonstrantům využívali všemožného vybavení od helem a plynových masek až po kamuflované uniformy.

Obzvlášť velkou pozornost médií i nadšenců přitáhla fotografie policisty sedícího s puškou na střeše obrněného vozidla, údajně odolného proti minám. Jak poznamenal server Vice.com, internetová komunita zbraňových nadšenců si všimla, že policista má ke zbrani přidělané naprosto nesmyslné doplňky, které jsou navíc dohromady nekompatibilní nebo špatně nainstalované.

Jak se fergusonská policie dostala k takovým zbraním a výbavě? Podobně jako další policejní jednotky se totiž účastní zvláštního programu, jehož prostřednictvím americké ministerstvo obrany přerozděluje mezi policejní sbory nepotřebný materiál – a toho je po minulém desetiletí, kdy se Spojené státy účastnily dvou velkých konfliktů, skutečně hodně.

Policisté tak od Pentagonu dostávají všechno od kancelářských potřeb až po obrněné transportéry, samopaly a letadla. Podle americké vládní agentury, která převod materiálu uskutečňuje, byl policistům jen za rok 2013 přerozdělen majetek v hodnotě 449 milionů dolarů.

Zásah v holičství

Militarizaci americké policie se už v červnu věnoval deník The New York Times. Podle něj se společně s přerozdělováním nepotřebného vojenského materiálu mění i způsob, jakým americká policie pracuje.

Například používání zvláštních jednotek SWAT je prý v současnosti mnohem běžnější, než tomu bylo dříve. Elitní jednotky původně určené pouze pro zvládání nejnebezpečnějších situací, jako jsou přestřelky nebo únosy, jsou nyní v Americe využívány i pro poměrně rutinní úkoly.

Bizarním příkladem takové nepřiměřenosti byly například zátahy v holičských salonech ve floridském Orlandu v roce 2010. Maskovaní policisté v neprůstřelných vestách a s tasenými zbraněmi tenkrát zatkli 35 lidí podezřelých z provozování holičství bez potřebné licence.

Současný fenomén militarizace amerických policejních sborů má původ v osmdesátých a devadesátých letech minulého století, kdy vrcholila "válka proti drogám" a gangy disponovaly velkým množstvím střelných zbraní. Přestože situace se zločinem už ve Spojených státech není ani zdaleka taková, jako když vládní program přerozdělování nepotřebného vojenského materiálu začínal, policejní jednotky si zbraně nechaly. Trend ještě podnítily teroristické útoky z 11. září 2001.

Autoři: