18. srpna 2019 15:14 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zastřelil 17letého mladíka za krádež piva v hodnotě 46 korun. Za vraždu mu hrozí až 60 let vězení

Vlevo oběť Dorian Harris, vpravo pachatel Anwar Ghazali. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlevo oběť Dorian Harris, vpravo pachatel Anwar Ghazali. | foto: Reprofoto

MEMPHIS (USA)  Sedmnáctiletého teenagera zastřelil v Memphisu prodavač kvůli krádeži piva za dva dolary. Porota obchodníka u soudu prohlásila vinným a hrozí mu 15 až 60 let vězení. „Nechtěl jsem mu ublížit,“ vzkázal prodavač přes obhájce.

Ve čtvrtek porota usvědčila Anwara Ghazaliho z vraždy druhého stupně. Nešťastná událost se přihodila v březnu loňského roku. Sedmnáctiletý Afroameričan Dorian Harris vyšel z obchodu s pivem v ruce, nápoj ale nezaplatil. Prodavač Anwar Ghazali neváhal a chopil se zbraně. „Nezabíjejte ho, je to jenom pivo,“ vzpomínala na svá slova v osudný den u soudu jedna ze svědkyň Beverly Loversonová.

Ghazali ji ale neposlechl. Vyběhl na parkoviště a několikrát po teenagerovi vystřelil. Poté se vrátil do obchodu a řekl: „Myslím, že jsem ho zastřelil,“ uvedla u soudu Amy Weirichová s dodatkem, že následně Ghazali obsloužil dalšího zákazníka a vůbec nezavolal o pomoc, stejně jako další svědci. Podle žalobkyně Lory Fowlerové prodavač svou oběť zasáhl minimálně třikrát. Ta poté vykrvácela. „Obžalovaný se stal soudcem, porotou i katem,“ konstatovala.

Jedna z ran zasáhla tepnu

Tělo teenagera bylo nalezeno o dva dny později na dvorku poblíž obchodu s průstřely v zadní části stehna. Jedna z ran podle lékařského posudku zasáhla tepnu a teenager vykrvácel.

Ghazaliho obhájce Blake Ballin pro CNN sdělil, že Ghazali osudnou noc jednal bezohledně, ale jeho záměrem nebylo Harrisovi ublížit. Advokáta Ballina podle jeho slov potěšilo poroty odmítnutí tvrzení, že šlo o plánovanou vraždu motivovanou krádeží piva. To by totiž Ghazalimu hrozilo až doživotí.

Úmrtí mladého Afroameričana Doriana Harrise v březnu loňského roku vyvolalo v Memphisu vlnu protestů a rasového napětí. Podporu rodině oběti tehdy vyjádřila například i dcera Martina Luthera Kinga. 

Ghazaliho obhájce ve svém prohlášení po skončení soudu řekl, že chápe veřejnou frustraci kvůli zbytečnému úmrtí dalšího Afroameričana. „Udělali jsme vše pro to, aby porota vynesla rozsudek na základě skutečností případu a ne kvůli barvě kůže,“ dodal.

Verdikt soudce by měl padnout během následujícího týdne.

lujLuboš Jirsa

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.