6. prosince 2017 17:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zástupci církví v Jeruzalémě žádají Trumpa, aby neohrožoval mír

Donald Trump v OSN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump v OSN. | foto: Reuters

JERUZALÉM Zástupci křesťanských církví v Jeruzalémě vyzvali amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby ještě zvážil své rozhodnutí uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Patriarchové ortodoxní církve i protestantští biskupové v dopise Trumpovi uvedli, že by svým rozhodnutím mohl způsobit „nevratné škody“ a ohrozit mír. Podobně se už vyjádřil i papež František, který rovněž vybídl k opatrnosti a k zachování současného statusu Jeruzaléma.

„Jakákoli náhlá změna by mohla způsobit nevratné škody,“ píše se v dopise, který podle listu The Times of Israel podepsalo 12 patriarchů ortodoxní církve v Jeruzalémě i tamní biskupové luteránské a episkopální církve. „Věříme, že se silnou podporou našich přátel, Izraelců a Palestinců můžeme vyjednat udržitelný a spravedlivý mír a stav prospěšný pro všechny,“ uvádí se rovněž v dopise.

Záměr předem vyvolal nesouhlasné reakce z celého světa

Církevní představitelé rovněž Trumpa varovali, že uznáním Jeruzaléma hlavním městem Izraele vyvolá „zvýšenou nenávist, konflikt, násilí a utrpení“. Míru podle nich nelze dosáhnout, aniž by byl Jeruzalém „městem všech“. Mezi signatáři je například jeruzalémský patriarcha řecké ortodoxní církve Theofilos III. či římskokatolický arcibiskup Pierbattista Pizzaballa, který je apoštolským administrátorem Latinského patriarchátu jeruzalémského.

Trump podle Bílého domu učiní dnes v 19:00 SEČ prohlášení o uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. Oznámení bude podle médií prezentováno jako „historická a soudobá realita“, nikoli jako politický akt. I tak ale tento záměr předem vyvolal nesouhlasné reakce z celého světa.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?