16. února 2017 19:36 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Podporujeme řešení dvou států. Izraele a Palestiny, upřesnila zástupkyně USA při OSN

Nikki Haleyová u vlajky OSN. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nikki Haleyová u vlajky OSN. | foto: Reuters

NEW YORK Spojené státy podporují izraelsko-palestinské mírové řešení v podobě dvou států, tedy Izraele a nezávislé Palestiny. Prohlásila to ve čtvrtek velvyslankyně USA při OSN Nikki Haleyová.

Prezident Donald Trump přitom ve středu řekl, že Washington uvítá i vznik společného státu Palestinců a Izraelců, pokud se na tom obě znesvářené strany dohodnou.

„My podporujeme řešení v podobě dvou států,“ řekla novinářům Haleyová a dodala, že je chybou tvrdit, že Spojené státy za tímto řešením nestojí. „Rozhodně podporujeme řešení dvou států, zároveň ale na věc nahlížíme i z jiné perspektivy,“ citovala ji agentura Reuters.

Trump ve středu na tiskové konferenci s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem hovořil o tom, že Washington uvítá jakékoli řešení, na kterém se Izraelci a Palestinci dohodnou. Takové prohlášení ale vyvolalo pochybnosti, neboť mezinárodní společenství považuje za základ mírového řešení právě vznik dvou států.

V reakci na Trumpova slova prohlásil generální tajemník OSN António Guterres, že žádná jiná alternativa na cestě k míru než samostatný Izrael a samostatná Palestina neexistuje.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz