Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Zatčení elitní policisté sloužili Krejčířovi i jako nájemní vrazi

Svět

  11:14aktualizováno  14:20
JOHANNESBURG - Dva elitní policisté z jednotky pro boj s organizovaným zločinem, kteří byli zatčeni v souvislosti s případem Radovana Krejčíře, pro českého kmotra pracovali rovněž jako vymahači a "čističi", tedy nájemní zabijáci, napsala ve čtvrtek jihoafrická média.

Radovan Krejčíř foto: ČTK

Detektivové speciální jednotky pro boj s organizovaným zločinem Hawks (Jestřábi) Samuel Maropeng a Jeff Nthoroane krátce stanuli před soudem v Palm Ridge už ve středu. Jsou stejně jako Krejčíř podezřelí z pokusu o vraždu a z únosu, kterých se prý dopustili letos v červnu.

Soud ale další jednání přesunul na pondělí, kdy se má zabývat i žádostí Krejčíře a jeho spolupracovníka Desaie Lupondoa o propuštění na kauci. Také oba policisté požádali o stanovení kauce, k níž by se měl soud v pondělí vyjádřit. Český podnikatel byl zadržen minulý pátek, od začátku tohoto týdne je ale v nemocnici kvůli údajně vážným zdravotním problémům.

PŘÍPAD KREJČÍŘ

Jihoafrický tisk ve čtvrtek pokračuje v odhalování detailů o obou uvězněných policistech a jejich vazbách na Krejčíře. Už ve středu přinesl informace o tom, že Maropeng přezdívaný Saddám si žil na vysoké noze, jezdil drahými auty a bydlel na několika adresách. List Times Live napsal, že také podnikal výlety na tropické ostrovy, měl řadu obchodních zájmů, bankovních kont a na sociálních sítích se chlubil známostmi s televizními hvězdami, hudebníky a nakupováním se známými fotbalisty. To vše při průměrném ročním platu okolo 160 000 randů (315 000 Kč). Podle serveru Eyewitness News byl Maropeng blízkým spolupracovníkem Krejčíře.

Vymahači, čističi a běžci

Podle nejmenovaného policejního zdroje citovaného listem Times Live vyšetřovatelé předpokládají, že oba zadržení policisté byli součástí širší skupiny policistů pracujících pro českého podnikatele. Podle tohoto zdroje jich je asi osm z různých policejních jednotek, včetně právě "Jestřábů".

"Jsou to jeho vymahači a také 'čističi'. Únosy a útoky jsou jen začátkem řady zločinů údajně spojených s Krejčířem, které prověřujeme," řekl listu policista, který pracuje pro novou jednotku zaměřenou na boj s kriminálním podsvětím. "To, co odhalujeme, nemá dosud obdoby. Jsou jako jeho soukromá armáda," poznamenal.

VERDIKT ODVOLACÍHO SOUDU

  • Krejčíř je v Jihoafrické republice od roku 2007, kdy přicestoval s falešným pasem ze Seychel.
  • České policii unikl za podezřelých okolností v roce 2005 při domovní prohlídce.
  • V Česku mu ve čtvrtek odvolací soud uložil pravomocný trest 10,5 roku vězení za více než půlmiliardový daňový únik a zároveň pokutu tři miliony korun. Pokud ji Krejčíř nezaplatí, prodlouží se mu trest na 12 let.
  • České úřady se opakovaně neúspěšně snažily o jeho vydání z JAR, kde podnikatel požádal o azyl.

Zdroj Times Live předpokládá, že brzy budou zadrženi další policisté. "Tihle chlápci jsou jen pěšáci. Jsou policisté na velmi vysokých postech, s nimiž bychom rádi mluvili," uvedl.

Podle zpravodajského serveru The Witness byli zadržení detektivové také Krejčířovými "běžci", kteří pro českého podnikatele pronášeli zásilky přes kontrolní stanoviště na mezinárodním letišti u Johannesburgu. Jejich šéfem v Hawks byl kontroverzní plukovník Frans Steyn, který je podezřelý, že přijal půjčku přes 400 000 randů (800 000 Kč) od firmy psané na Krejčířovu manželku Kateřinu; kontrolovaná je ale údajně jejím manželem. Steyn toto tvrzení už dříve odmítl.

Soud objasní smrt Gembally, doufají Němci

Krejčířovo zatčení vzbudilo v Německu naděje na objasnění tři roky staré vraždy německého podnikatele Uweho Gembally, s jehož smrtí je Krejčíř spojován. Podle deníku Stuttgarter Zeitung se o Čechovo zadržení v JAR začalo už zajímat i státní zastupitelství ve Stuttgartu.

"Nemáme zatím žádné podrobné informace, proto jsme podali žádost o právní pomoc," řekla listu mluvčí úřadu Claudia Krauthová. Státní zastupitelství podle ní nyní prověřuje, zda se v kauze Gemballa neobjeví nové skutečnosti.

Stuttgarter Zeitung připomněl, že německé právo zasahuje i v případech, kdy je Němec zavražděn v zahraničí. Podle listu by zatčení Krejčíře "mohlo vnést více světla do tajemné vraždy podnikatele z Leonbergu".

UWE GEMBALLA

Čtyřiapadesátiletý Gemballa obchodoval s tuningovými vozy a jedno toto speciálně upravené sportovní auto údajně prodal i Krejčířovi. Gemballova firma se ale v Německu ocitla ve vážných finančních potížích, z nichž mu měl podle spekulací tisku pomoci právě český podnikatel. V únoru 2010 se Němec vydal do Jižní Afriky, kde po svém příletu zmizel a jeho mrtvé tělo bylo nalezeno až o několik měsíců později v igelitovém pytli.

Podle dřívějších informací jihoafrických a německých médií převážel Gemballa pro Krejčíře v luxusních vozech do JAR peníze, které pocházely z daňových úniků a jiné trestné činnosti. Když v jednom z automobilů peníze chyběly, vylákal ho údajně Krejčíř pomocí společníků do Jižní Afriky, kde ho nechal unést. Když požadovaný obnos nedostal, nechal prý Němce zabít.

Uwe Gemballa

Německý týdeník Stern předloni přišel s hypotézou, že důvodem k vylákání Gembally do JAR byla naopak skutečnost, že Gemballa odmítl českému podnikateli peníze v autech dovážet. Časopis se odvolával na výpověď jednoho z jihoafrických vyšetřovatelů, podle něhož Krejčíř nesnáší, pokud mu někdo odporuje. "To se pak z něj stává psychopat," citoval Stern nejmenovaného policistu.

Krejčíř už dříve jakoukoli spojitost se smrtí Gembally odmítl. Za jeho vraždu byl odsouzen na 20 let do vězení mladý Jihoafričan Thabiso Mpshe. Od koho dostal nařízení uneseného Němce zlikvidovat, soudu ale neprozradil.

Autoři: ,