22. února 2017 15:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zatím největší ‚skandál‘ islandského prezidenta. Zakázal by ananas na pizze

Islandský prezident Gudni Johannesson brojí proti ananasu na pizzách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Islandský prezident Gudni Johannesson brojí proti ananasu na pizzách. | foto: Hakon Broder Lund / Wikimedia: @joefood

REYKJAVÍK/PRAHA Islandský prezident Gudni Jóhannesson vyvolal pozdvižení v řadách svých občanů i uživatelů sociálních sítí. Zapletl se do korupčního skandálu, či někoho obtěžoval? Ne, při návštěvě střední školy ve městě Akureyri minulý týden řekl, že „má zásadní odpor“ k ananasu jako ingredienci na pizze. Dokonce by to prý zakázal zákonem.

„Nenávist“ islandské hlavy státu proti tropickému ovoci vybudila uživatele sociálních sítí po celém světě, informoval britský list The Guardian.

18.února 2017 v 19:23, příspěvek archivován: 22.února 2017 v 11:09

Meanwhile, the most controversial statement the president of Iceland has made lately was that he doesn't like pineapple on pizza

Jejich zájem a znepokojení dokonce vedly prezidenta k reakci na jeho oficiálním facebookovém profilu. V úterý napsal status nadepsaný „Prohlášení o kontroverzi s pizzou“. Vysvětlil, že má rád ananas, jen ne na oblíbeném italském jídle. Nemůže prý ale lidem bránit v tom, aby si tropické ovoce na svou pizzu dali.

21.února 2017 v 15:42, příspěvek archivován: 22.února 2017 v 11:10

Threats to civilization: Me: fascism, inequality, global warming, world war, nuclear holocaust. Iceland's President: pineapple on pizza.

„Nemám pravomoci k tomu, abych zavedl zákon zakazující lidem používat ananas v kombinaci s pizzou,“ napsal Jóhannesson, bývalý profesor historie na Islandské univerzitě. Dodal, že je za to rád.

„Prezidenti by neměli mít neomezenou moc. Nechtěl bych v této funkci ani být, kdyby tomu tak bylo. Nechtěl bych ani v takové zemi žít. Na pizzu doporučuji mořské plody,“ uzavřel svoje prohlášení.

Islandský prezident je ve své zemi velmi populární. Od svého zvolení v červnu loňského roku odmítl dvacetiprocentní navýšení prezidentské gáže. Také se rozhodl darovat 10 procent svého příjmu před zdaněním na charitu a stal se prvním prezidentem vůbec, který se zúčastnil pochodu Gay Pride.

Úspěch u Islanďanů má právě i díky svému neformálnímu chování. Minulý rok byl spatřen například u pouličního stánku, jak si kupuje kousek pizzy po cestě domů do prezidentské rezidence. Vše sečteno dohromady způsobilo, že má důvěru 97 procent obyvatelstva.

fasJakub Fajnor

Najdete na Lidovky.cz