Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zatkli ho při cestě na soutěž plnovousů. Dealerovi z ‚dark webu‘ hrozí až 40 let vězení

Svět

  5:00
MIAMI/PRAHA - Francouzská média mu přezdívají Vousáč z dark webu. Osmatřicetiletý drogový dealer Gal Vallerius stanul v úterý před soudem v americkém Miami. Za online prodej léků mu hrozí až 40 let vězení, pokud nebude spolupracovat. Slavným se stal kvůli svému zadržení. Jel totiž do USA na soutěž o nejlepší plnovous.

Vousáč z dark webu Gal Vallerius. foto: Instagram/dunyahalleri

Soutěže o nejlepší plnovous se v posledních letech s pozvednutím tzv. „hipster“ kultury staly kláními vyvolajícím velký zájem. Někteří soutěžící cestovali loni do texaského Austinu i ze zámořských zemí. Jeden z nich dokonce riskoval úplně všechno, aby se mohl v klání vousáčů ukázat.

V srpnu loňského roku odletěl Gal Vallerius ze svého domova ve francouzském Plusquelleecu, ale do Texasu na soutěž již nedorazil. Zůstal na mezinárodním letišti v Atlantě. Američtí vyšetřovatelé ho totiž zadrželi kvůli podezření z prodeje drog. Nakonec se ukázalo, že muž francouzsko-izraelského původu je jedním z největších drogových dealerů na tzv. „dark webu“.

Osmatřicetiletý majitel prvotřídního zrzavého plnovousu si vydělával jako virtuální dealer. Na jednom z největších drogových online supermarketů, stránce nazvané Dream Market, vystupoval pod přezdívkou OxyMonster a specializoval se na prodej Oxykodonu, léku proti bolestem. „Snový trh“ svým zákazníkům však poskytuje i methamphetaminy, heroin či kokain.

Pracovníci amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami zabavili Valleriusovi na letišti jeho počítač a v něm nalezli jeho účet na Dream Marketu a v přepočtu téměř 11 milionů korun v bitcoinech. Právě tato kryptoměna se používala k uskutečnění anonymních plateb na drogovém portálu.

Hlubší vyšetřování následně ukázalo, že Vallerius fungoval na serveru jako jeden ze zprostředkovatelů. Jeho účet měl přes 70 ověřených prodejů a velice pozitivní ohlas od zákazníků, kteří mu dali velmi dobré hodnocení.

Když francouzského dealera vyšetřovatelé konfrontovali s nálezy, rozhodl se, že nebude zapírat. Byl zatčen a převezen do vazební věznice v Atlantě, odkud jej úřady přesunuly do floridského Miami. Tam čekal na slyšení, jelikož byl obviněn ze spiknutí a podle médií mu hrozilo až doživotí.

Za trestem s úsměvem

V úterý 12. června vystoupil před federálním soudem a byl shledán vinným ze „spiknutí za účelem distribuce kontrolovaných látek a spiknutí za účelem praní peněz“. Usmíval se. Na hlavě měl židovskou pokrývku hlavy kippu a se soudcem mluvil hebrejsky.

Přiznal se, že na dark webu vystupoval pod pseudonymem OxyMonster a prodával léky. Podle zdrojů deníku Le Monde se po nějaké době Vallerius dokonce stal jedním ze správců serveru Dream Market.

Soud za prohřešky zvažuje pokutu v přepočtu přibližně 33 milionů korun a dvakrát dvacet let vězení. Prokuratura i obhajoba se shodly, že výkon obou dvacetiletých trestů by měl začít souběžně a Vallerius by tak měl ve vězení pobýt jen dvacet let. To však pouze pod podmínkou, že bude spolupracovat s vyšetřovateli na rozkrývání internetového obchodu s drogami. Rozsudek bude vynesen na konci září.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat