Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zatkněte premiérku, zradila vlast, vyzývá thajská opozice policii

Svět

  13:49
BANGKOK - Vůdce protivládních protestů v Thajsku Sutchep Tchaugsuban vyzval policii, aby zatkla premiérku Jinglak Šinavatrovou, která by podle něj měla být souzena za vlastizradu. Vůdce protestů se tak vyjádřil poté, co uplynula lhůta, již demonstranti dali předsedkyni vlády k rezignaci. Stoupenci Šinavatrové varovali, že by mohli vyjít do ulic chránit vládu před opozičními nespokojenci. Informovala o tom agentura Reuters.

Protivládní protesty v Thajsku foto: Reuters

"Je úkolem Jednotné fronty za demokracii proti diktatuře (UDD) shromáždit červené košile a ty, kdo milují demokracii a nesouhlasí s Tchaugsubanovými metodami. Bude to mnohem víc lidí, než se podařilo angažovat Tchaugsubanovi," řekl jeden z šéfů UDD, která sdružuje přívržence vlády nazývané červené košile.

V pondělí se v ulicích Bangkoku shromáždilo na 160 000 kritiků režimu a vůdce protestů Tchaugsuban dal následně premiérce 24 hodin na to, aby oznámila svou demisi. Šinavatrová pod tlakem protestů rozpustila parlament a slíbila, že 2. února se uskuteční předčasné volby, odstoupit ale odmítá. Do únorových voleb má působit jako prozatímní ministerská předsedkyně.

VÍCE ZDE:

V úterý večer místního času lhůta pro rezignaci premiérky vypršela a Tchaugsuban, který se vzdal svého poslaneckého křesla, aby mohl vést protestní akce, vyzval policii k zatčení předsedkyně vlády. "Žádám policii, aby zatkla Šinavatrovou s obviněním z vlastizrady, protože nesplnila náš příkaz," řekl v projevu před svými příznivci, kteří nadále táboří před úřadem vlády.

Protivládní demonstranti obviňují vládu Šinavatrové z korupce a rovněž tvrdí, že ji ve skutečnosti z exilu řídí premiérčin bratr Tchaksin Šinavatra, který byl svržen při vojenském převratu v roce 2006.

"Pokud neuposlechnete, budeme stupňovat naše protesty tak dlouho, až to vy a zbytek rodiny Šinavatrových již nebude moci vydržet," prohlásil vůdce nespokojenců Tchaugsuban.

Demonstranti chtějí místo předčasných voleb dosadit do čela země nevolený orgán.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!
Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!

V prvních měsících života se mohou u miminka náhle objevit kolikové záchvaty. Předcházet se jim dá i výběrem lahvičky se spodní ventilací. A právě...