Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zatlačte na Řecko, žádá EU frustrovaná Makedonie

Makedonský premiér Nikola Gruevski | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Makedonský premiér Nikola Gruevski | foto: Reuters

LONDÝN Makedonský premiér Nikola Gruevski vyzývá k mezinárodnímu tlaku na Řecko v zájmu vyřešení sporu obou zemí o oficiální název bývalé jugoslávské republiky. V rozhovoru pro list Financial Times uvedl, že vyjednávání je vinou Atén čím dál tím horší, místo aby se blížilo k úspěšnému závěru.

Vyhlídky na urovnání této pře jsou podle Gruevského nejhorší za posledních 18 měsíců a k průlomu bude zřejmě nutný zásah Spojených států a evropských mocností.

Premiér poukázal na to, že obě země učinily pokrok směrem ke kompromisu za vlády socialistického premiéra Andrease Papandrea v letech 2009-2011. Vše se ale obrátilo od června 2012, kdy v čele řeckého kabinetu stanul Antonis Samaras.

VÍCE ZDE:

"Je to mnohem horší než dřív. Situace by se mohla odblokovat, kdyby na Řecko vyvinuly tlak země jako USA, Německo a Francie. Pokud ne, nezlepší se to," řekl britskému deníku Gruevski. Vina je podle něj čistě na Samarasově straně, který přešel k "jednomu z nejradikálnějších stanovisek Řecka v historii tohoto problému".

PŘEKÁŽKA EUROINTEGRACE

Spor mezi oběma zeměmi propukl poté, co Skopje v roce 1991 při rozpadu Jugoslávie provázeném válečnými konflikty vyhlásilo nezávislost pod názvem Makedonská republika. Atény tento krok označily za zásah do svého dědictví a za skrytý územní nárok na severořeckou provincii, která se rovněž nazývá Makedonie.

Nová balkánská země byla kvůli tomuto střetu přijata za člena OSN pod prozatímním názvem Bývalá jugoslávská republika Makedonie (FYROM). Spor však ochromil její integraci do evropských ekonomických a bezpečnostních struktur, protože Řecko zablokovalo její přijetí do Evropské unie a do NATO. Makedonie je kandidátem na členství v EU od roku 2005, ale přístupová jednání doposud nezačala.

Na otázku, v čem by mezinárodní tlak měl spočívat, šéf makedonské vlády uvedl, že by mocnosti měly především Atény přimět k respektování verdiktu Mezinárodního soudního dvora. I když tento soud v roce 2011 nezaujal žádné stanovisko přímo ve sporu o název, konstatoval, že Řecko nepostupovalo správně, když zablokovalo dříve podanou žádost Makedonie o přijetí do Severoatlantické aliance.

Zatím poslední návrh amerického zprostředkovatele OSN Matthewa Nimetze na řešení sporu, který předložil v dubnu letošního roku, je podle Financial Timesu Horní republika Makedonie. Řecko ale reagovalo protinávrhem Republika Horní Makedonie, který se ovšem zástupcům Skopje nelíbil.

Zcela nepřijatelný byl podle makedonských médií další "kompromisní" návrh Slovansko-albánská Makedonie, který Atény předložily na říjnovém jednání.

,

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...