Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jihokorejský soud vyhověl vyšetřovatelům, vydal zatykač na prezidenta Juna

  7:06aktualizováno  8:08
Jihokorejský soud dnes vydal zatykač na prezidenta s pozastavenými pravomocemi Jun Sok-jola a svolil také k prohlídce jeho kanceláře v souvislosti s jeho neúspěšným pokusem ze začátku měsíce zavést v zemi stanné právo. Informovaly o tom agentury Reuters a AP s odvoláním na vyšetřovací orgány.

Úřad pro vyšetřování korupce v řadách vedoucích představitelů (CIO), který vede vyšetřování ve spolupráci s policií a vojenskými úřady, potvrdil, že soud v západním okrsku v Soulu vyhověl jejich žádosti o vydání zatykače. Vyšetřovatelé chtějí Juna vyslechnout kvůli obviněním ze zneužití úřadu a organizování vzpoury. To patří mezi jedno z mála obvinění, na něž se v případě jihokorejského prezidenta nevztahuje imunita.

Podle jihokorejských médií je to poprvé, co byl na úřadujícího prezidenta v Jižní Koreji vydán zatykač. Jun Sok-jol byl hlasováním parlamentu v polovině prosince dočasně zbaven pravomocí, pro jeho případné odvolání z funkce je však nutný verdikt ústavního soudu, který takzvaný impeachment v současné době nezávisle na vyšetřování CIO zkoumá.

Zatykač na úřadujícího prezidenta je bezprecedentní a jen prohlubuje politickou krizi, která zachvátila čtvrtou největší asijskou ekonomiku a klíčového spojence USA, podotýká agentura Reuters. Země se navíc v těchto dnech potýká s následky největší letecké katastrofy na své půdě, při níž v neděli v jihokorejském Muanu zemřelo 179 lidí.

Současný zatykač platí do 6. ledna a po jeho uplatnění by měl být Jun držen ve vazební věznici v Soulu, uvedla tisková agentura Jonhap s odvoláním na úřad CIO.

Prezidentův advokát uvedl, že zatykač je nezákonný a neplatný, neboť CIO nemá podle jihokorejských zákonů žádnou pravomoc o něj žádat. Dodal, že prezidentův právní tým podá k ústavnímu soudu návrh na zneplatnění zatykače.

Soud zatykač vydal kvůli pravděpodobnosti, že Jun nebude reagovat na předvolání k výslechu, aniž by k tomu měl ospravedlnitelný důvod, a také kvůli tomu, že existuje závažný důvod k podezření, že se dopustil trestného činu, uvedla Jonhap. Samotný soud se k věci odmítl vyjádřit.

Není jasné, kdy nebo jak bude zatykač na Juna uplatněn, upozorňuje Reuters. Bezpečnostní služba prezidenta v prohlášení uvedla, že se zatykačem bude nakládat v souladu s řádnými postupy. Mnozí pozorovatelé již dříve pochybovali, že by úřady nechaly Juna násilně zadržet právě kvůli riziku střetu s prezidentskou bezpečnostní službou, podotkla AP.

Soud rovněž schválil příkaz k prohlídce Junovy rezidence, uvedl CIO. Jun dosud ignoroval několik žádostí společného vyšetřovacího týmu a veřejných prokurátorů o vyslechnutí a jeho bezpečnostní služba také zabránila pokusům o prohledání jeho kanceláře. Podle jihokorejských zákonů nemohou úřady obsadit nebo prohledat místa potenciálně související s vojenskými tajemstvími bez souhlasu s obviněnou osobou.

Jun šokoval Korejce i svět, když 3. prosince v zemi nečekaně vyhlásil stanné právo, což odůvodnil snahou „vymýtit síly, které napomáhají KLDR, a bránit demokratický ústavní pořádek“. Několik hodin nato se však proti prezidentově rozhodnutí postavil parlament a vyhlášení stanného práva nakonec odvolala vláda.

Autoři: ,