25. června 2019 17:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zaútočí-li Írán na cokoliv amerického, odveta bude zdrcující, varoval Trump Rúháního

Americký prezident Donald Trump. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Americký prezident Donald Trump. | foto: Reuters

Teherán Americký prezident Donald Trump v úterý pohrozil Íránu „zdrcující“ odvetou v případě útoku na cokoli amerického. Reagoval tak na prohlášení íránského prezidenta Hasana Rúháního o tom, že nové sankce USA proti Íránu, vyhlášené v pondělí, jsou projevem zoufalství. Bílý dům je podle Rúháního mentálně retardovaný. Slova íránského prezidenta označil Trump za „neotesaná a urážlivá“.

Na Twitteru šéf Bílého domu uvedl, že íránské vedení nerozumí výrazům „milý“ a „soucitný“, nikdy jim nerozumělo. „Čemu bohužel rozumějí, je síla a moc a USA jsou zdaleka nejmocnější vojenská síla na světě,“ napsal americký prezident.

„Skvělý íránský lid strádá bez jakéhokoli důvodu. Jejich vedení utrácí peníze za teror, jen málo peněz vydává na něco jiného... Jakýkoli íránský útok na cokoli amerického vyvolá reakci vedenou s velkou a zdrcující silou. V některých oblastech bude zdrcující znamenat zničující,“ konstatoval Trump. „Už nikdy Johna Kerryho ani Obamu,“ doplnil svůj tweet kritickým odkazem na bývalého ministra zahraničí USA a na svého předchůdce v Bílém domě.

Nové sankce oznámily USA v pondělí v reakci na nedávné sestřelení amerického bezpilotního letounu nad Hormuzským průlivem. Teherán tvrdí, že stroj sestřelil v íránském vzdušném prostoru, což Washington popírá a trvá na tom, že incident se stal nad mezinárodními vodami.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
REFERENT NÁKUPU

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč