130 let
Bojovníci Talibanu v afghánských horách.

Bojovníci Talibanu v afghánských horách. | foto: ČTK

Zaživa stažen z kůže. Praktiky Talibanu jsou čím dál brutálnější

Afghánistán
  •   10:20
KÁBUL - Praktiky radikálů z hnutí Taliban jsou čím dál tím brutálnější. Dokazuje to i nedávný případ z odlehlé oblasti hornaté oblasti Ghór, kterou má toto islamistické hnutí pod kontrolou. Jeden z místních obyvatel tam byl islamisty doslova stažen zaživa z kůže, napsal americký deník The Washington Post.

Jeden ze vzdálených příbuzných Afghánce Fazla Ahmada byl podezírán z toho, že zabil bývalého velitele Talibanu. V prosinci přišla odplata. Ozbrojenci z Talibanu vtrhli k Ahmadovi domů a vyřízli mu oči. Jednadvacetiletý Afghánec byl ještě naživu a křičel, když mu začali odřezávat kůži na hrudi, až bylo vidět jeho srdce. Poté tělo muže shodili z útesu, řekli místní úředníci.

Taliban zaútočil na autobusy. Nejméně 16 cestujících zabil, další odvlekl

„Stáhli ho zaživa z kůže,“ uvedl jeden z poslanců z této oblasti. Taliban popřel, že by se na tomto hrůzném činu, jehož záběry se objevily na internetu, podílel. Ať již stál za zabitím Ahmada kdokoli, jde o další z násilností, které zemi poslední dobou ovládly. Podle místních obyvatel se již 15 let trvající válka stává stále brutálnější, uvedl americký deník.

„Množství obětí, zejména mezi civilisty, to je zločin - zločin proti lidskosti, proti Afghánistánu a proti našim lidem,“ řekl minulý týden novinářům afghánský prezident Ašraf Ghaní.

Spojené státy investovaly od roku 2001 přes 100 miliard dolarů do vybudování afghánské armády, policejních jednotek, soudního systému i škol v naději, že se situace v zemi začne postupně navracet do normálu. Tyto výdaje ale měly jen malý vliv na atmosféru hněvu a odplaty, která z Afghánistánu udělala jednu z nejnebezpečnějších zemí na světě.

Tradice veřejných poprav

Brutální násilnosti přitom v zemi nejsou ničím novým. Když v Afghánistánu v 90. letech vládl Taliban, byly například běžné veřejné popravy. Násilná odplata má navíc v této zemi, stejně jako v sousedním Pákistánu, dlouhou historii. Podle analytiků ale nynější brutalita narůstá v souvislosti s tím, že je Taliban stále více roztříštěný a operuje v nových oblastech. Mnoho mladých islamistických vůdců tak jedná mnohem nezávisleji a při svém chování se inspiruje nejrůznějšími hrůznými činy na internetu.

Taliban má nástupce zabitého vůdce. Očekává se pokračování agresivní války

„Objevují se desítky případů veřejného bičování, poprav a zabíjení,“ uvedl jeden z představitelů provincie Ghazní. Obavy nad zvyšujícím se počtem násilností vyjádřily v nedávných dnech i OSN a organizace Amnesty International. Jak uvedl Charles H. Cleveland, mluvčí spojenecké mise v Afghánistánu, některé činy „připomínají ty z dob před 11. zářím 2001“. Zda se brutalita v zemi stupňuje, je ale podle něj těžké ohodnotit. Afghánští analytici mají nicméně obavy zejména z toho, že se násilí rozšířilo i do těch oblastí Afghánistánu, které byly dosud relativně klidné a bezpečné.

Za změnami stojí nejspíš i fakt, že starší vůdci Talibanu již často nejsou naživu a noví mladí velitelé bojují jinak. Často jsou spolu v kontaktu na internetu a vypůjčují si některé brutální praktiky i od ozbrojenců z Islámského státu, který obsadil rozsáhlá území v Sýrii a Iráku.

Nekompromisní nový vůdce

Před pár dny například skupina bojovníků Talibanu z provincie Ghazní zabila místního studenta střední školy, kterého vinili z toho, že je špion, tak, že mu uřízli nejprve nos a poté i uši. Podle jiných analytiků násilí jednoduše patří do afghánské společnosti, kde v místních rodinách vždy docházelo k nejrůznějším odplatám a zabíjení a s válkou to nijak nesouviselo.

Někteří si myslí, že americký prezident Barack Obama udělal chybu, když nařídil útok bezpilotním letounem na tehdejšího vůdce Talibanu. Mulla Muhammad Mansúr byl zabit v květnu. Jeho nástupcem se stal mulla Hajbatulláh Achúndzáda, který se podle expertů bude nyní snažit upevnit svou moc. Achúnzáda je islámským duchovním a bývalým vysoce postaveným soudcem Talibanu. A podle všeho je ještě více nekompromisní, než byl Mansúr. „Taliban se pod vedením Hajbatulláha stal ještě nebezpečnějším,“ uzavřel pákistánský bezpečnostní expert Rahímulláh Júsufzai.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás