Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Šest smrtí v jedné rodině za posledních čtrnáct let. Policie konečně našla vražedkyni, byla jí 47letá snacha

Svět

  18:21aktualizováno  19:31
Nové Dillí - V průběhu čtrnácti let zavraždila šest členů své rodiny. Sedmačtyřicetiletá Jolly Josephová z vesnice Koodathayi ve státě Kérala v jižní Indii se v pátek ocitla před soudem a nyní je ve vazbě. Její právník zvažuje návrh na podání kauce. Jolly je obžalovaná z vražd, které spáchala v letech 2002 až 2016.

Jolly Josephová foto: file photo

K vyšetřování ale došlo až teď. Podnět k němu dal jeden ze zbývajících členů rodiny. A Josephová se k hrůznému činu přiznala. Přitom sousedi ji popisovali jako milou, veselou, slušnou a zbožnou ženu, matku dvou dětí. „Zpočátku to bylo pro každého docela neuvěřitelné.“ řekl K. G. Simon, hlavní policejní vyšetřovatel případu pro Washingtonpost.com.

Policejní vyšetřovatel K. G. Simon

Jolly své oběti zabíjela kyanidem, ovšem velmi sofistikovaným způsobem. Většina z nich totiž zemřela po jídle. Její první obětí byla v roce 2002 tchyně, o šest let později Josephová zabila i svého tchána.

Manžel Jolly, Roy Thomas, si myslel, že jeho rodina je prokletá. V roce 2011 přišel o život i on, rovněž po jídle. Jeho smrt byla jako první vyšetřována. V Royově těle se totiž našel kyanid, ale případ byl nakonec uzavřen jako sebevražda. Během dalších pěti let Josephova zabila další tři lidi.

Švagrové byla podezřelá

První, kdo začal Jolly podezřívat, byla její švagrová Renji Thomasová. Zpočátku s ní soucítila, že musí sama vychovávat dvě malé děti. Ale když si Josephová vzala bratrance jejího zesnulého manžela Shajuna, začala být Renji nejistá.

Důvodem bylo, že i Shajunova bývalá manželka a malá dcerka záhadně ještě před svatbou s Jolly zemřely. Dvouletá dcera zemřela v roce 2014 po požití kousku chleba v kostele. Její matka pak o dva roky později. U obou případů byla Josephová podle policie přítomna.

Povolání matek: vražedkyně drogových dealerů. Filipíny pokračují ve válce

Definitivní podezření přišlo na Jolly, když policii lhala o svém zaměstnání. Tvrdila, že je lektorkou. Ačkoliv měla i průkaz vysoké školy, na škole nikdy nepracovala. Jak se objevovaly nové podrobnosti o krutých vraždách, případ se začal stávat celosvětovým.

Přiznání nestačí

A i když se Josephová přiznala, může být její stíhání u soudu obtížné. A to i z důvodu, že na tělech nebyly, s výjimkou Jolliina manžela, provedeny pitvy. „Toto je případ, který musíme prokázat s nepřímými důkazy,“ dodává Simon, protože přiznání v policejní vazbě není možné brát jako důkaz u soudu.

Podobný případ už vyšetřovali kriminalisté v Bangalore, hlavní městě indického státu Karnataka. Tam vraždila, rovněž kyanidem, K. D. Kempamma, známá pod přezdívkou „Kyanidová Mallika“. V průběhu let 1999 až 2007 zabila šest žen, se kterými se nejprve seznámila a získala jejich důvěru. Nakonec je nechala vypít vodu s kyanidem. Za tyto činy byla odsouzena k trestu smrti, později zmírněnému na doživotí.

Autor: