Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
9. prosince 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Američané cíleně zahánějí migranty do pouště. Zemřely jich tisíce, tvrdí aktivisté

Hranice s Mexikem v Arizoně. Američtí vojáci, kteří v roce 2006 asistovali... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hranice s Mexikem v Arizoně. Američtí vojáci, kteří v roce 2006 asistovali... | foto: Wikimedia

TUCSON/PRAHA Americká pohraniční hlídka vymyslela účinnou taktiku, jak se popasovat s ilegálními mexickými migranty. Pomáhá jim arizonská poušť, kam Mexičany i jiné obyvatele Střední Ameriky zahánějí. Podle studie americké iniciativy nazvané No More Deaths se od devadesátých let v pouštní divočině ztratily desítky tisíc přistěhovalců a nejméně 6 tisíc tam zemřelo.

Pohraničníci pronásledují lidi, kteří nelegálně překračují hranici, do pouště, kde je následně rozeženou. Nechají je tam raněné, mrtvé či ztracené. „Veřejně tolerované mizení tisíců lidí za americko-mexickými hranicemi je jedním z velkých zločinů naší doby,“ vyjádřili znepokojení ve studii zveřejněné ve středu.

Kromě údajně záměrné taktiky vedoucí ke smrti přistěhovalců kritizuje iniciativa No More Deaths pohraniční hlídku o 18 tisících mužích na dva tisíce kilometrů dlouhé hranici s Mexikem i za sabotáž humanitární pomoci a diskriminaci migrantů, kteří potřebují první pomoc.

Podle zjištění studie, která se zabývala 544 konkrétními případy zmizení, se od devadesátých let v poušti ztratily desítky tisíc lidí, jen za poslední rok to bylo 1200 lidí. „Pokud se zmizelí najdou, skončí v nápravných zařízeních, márnicích nebo jako kostry přímo na poušti. Z toho je velké množství nalezeno v neidentifikovatelném stavu,“ napsali aktivisté.

Zpráva arizonských advokátů obviňuje hlídku, že její pohraničníci pořádají plánované hony na migranty, které vedou k vážným zraněním a úmrtím. Cituje například případ mladého muže ze Salvadoru, který přešel hranici v roce 2015. Po útěku před hlídkou do pouště napsal textovou zprávu své rodině, v níž se svěřil, že má nejspíše zlomenou nohu. Od té doby je jeho osud neznámý. Čtyřicet procent ze všech honiček s policisty údajně končí tím, že se nahánění migranti ‚vypaří‘ ze světa.

Ve studii jsou také uvedeny příklady užití přehnané síly ze strany pohraničníků - mlácení, kopání, srážení vozidly, zastrašování a pokousání psy. Ve 48 případech je zdokumentováno, že prchající migranty zabila přímo pohraniční hlídka.

Sama pohraniční hlídka eviduje od devadesátých let mezi migranty 6000 obětí. Podle jiných hlasů je však počet mrtvých migrantů ještě vyšší, protože spousta lidí nebyla nikdy nalezena.

Americká celní a hraniční ochrana (CBP), organizace nadřízená pohraniční hlídce, se však rozsahu obvinění brání. „Ceníme si lidských životů. Proto úzce spolupracujeme s představiteli mexické vlády, právníky a komunitními organizacemi na vzdělávání potenciálních migrantů o nebezpečích ilegálního překročení hranice,“ stojí podle webu britského deníku Guardian v jejím oficiálním prohlášení.

Za smrt mohou pašeráci

CBP dala za příklad pohraniční hlídku v sektoru poblíž města Tucson. Ta má v regionu 36 záchranných majáků a 230 zdravotnických specialistů spolu s 54 agenty zaměřenými na vyhledávání, první pomoc a záchranu lidí.

Za smrtelné případy proto podle CBP mohou převaděči. „Pašeráci lžou. Svým zákazníkům říkají, že je vše bezpečné, ale ve skutečnosti je terén zrádný a podmínky extrémní,“ stojí v prohlášení organizace.

Odborová organizace Národní rada pohraniční hlídky podpořila kvůli špatným podmínkám na hranicích kandidaturu Donalda Trumpa, který v rámci svých předvolebních slibů zminil stavbu zdi oddělující USA od Mexika. Odboráři také patří mezi poradce Trumpova týmu, který se stará o převzetí moci.

Strategie z dob Clintona

Bezpečnostní opatření už se na hranicích zpřísňovala po útocích na Světové obchodní centrum 11. září 2001. CBP tehdy najala nové pracovníky a pořídila modernější techniku. Kromě jednoduchého plotu je teď hraniční zóna vybavena také kamerovým systémem, senzory, drony a na hranicích patrolují zásahové týmy.

Podle iniciativy No More Deaths však současná strategie pochází ještě z doby prezidentování Billa Clintona. V roce 1994 byla zavedena taktika „Prevence prostřednictvím odstrašení“, která zavřela vstupy do země v osídlených oblastech. Ilegálním přistěhovalcům tak zbyla jediná možnost - nebezpečná cesta divočinou.

No More Deaths má v plánu vydat další studie, které se mají zabývat ničením humanitární pomoci, jíž zanechávají dobrovolníci na používaných cestách u hranic, a diskriminací migrantů při reakci na telefonáty s žádostí o první pomoc.

Jakub Fajnor

Autor

Jakub Fajnorjakub.fajnor@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!