Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zbraň pro vraždu novináře Kuciaka údajně obstaral Maďar, napsal deník

Svět

  16:09
Budapešť - Zbraň, kterou byla v únoru spáchána nájemná vražda slovenského investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, obstaral patrně Maďar. Napsal to v pondělí maďarský server hvg.hu s odvoláním na evropský policejní dokument. Slovenská policie proto podle serveru do vyšetřování vraždy zapojila i maďarské úřady.

Slovenský investigativní novinář Ján Kuciak. foto: Aktuality.sk

V Maďarsku už byly na různých místech provedeny domovní prohlídky. Při nich nebyly nalezeny zbraně, ale byly zabaveny počítače a mobilní telefony, uvádí server.

Kuciak neměl být jedinou obětí, podezřelí měli uvažovat i o vraždě právníka Lipšice či prokurátora Žilinky

Na maďarskou stopu policii údajně přivedly výpovědi čtyř podezřelých, kteří jsou na Slovensku ve vyšetřovací vazbě. Zbraň údajně obstaral Maďar s iniciály K.L. Podezření potvrzují i různá „telekomunikační data“, informoval server.

K.L. údajně zbraň prodal za 3000 eur (asi 68 000 korun) přímo střelci, který zabil Kuciaka. Slovenští vyšetřovatelé získali z telefonátů mezi oběma muži další podrobnosti o koupi zbraně.

Podle policie možná s obstaráním zbraně pomáhal ještě další maďarský občan. Podle maďarského serveru už oba muže vyslechla maďarská policie. Nyní v případu nevystupují jako podezřelí, ale jako svědci a jsou na svobodě.

Po medializaci chtěli pachatelé další peníze. Soud zveřejnil detaily vraždy novináře Kuciaka

Kuciakovu vraždu si podle dřívějších nepotvrzených informací slovenských médií objednal podnikatel Marian Kočner, který je ve vazbě pro ekonomickou kriminalitu. Podle prokuratury objednavatel za vraždu zaplatil nejméně 70 000 eur (1,8 milionu korun). V souvislosti s případem je nyní ve vazbě také údajná druhotná objednavatelka zločinu Alena Zsuzsová, kterou slovenská média označila za blízkou Kočnerovi, nebo bývalý policejní vyšetřovatel Tomáš Szabó. Ten je podle slovenských médií podezřelý z vykonání nájemné vraždy.

Dvojici střelec zavraždil 21. února v jejím domě v obci Veľká Mača nedaleko Trnavy. Slovenská prokuratura již informovala, že motivem vraždy byla investigativní práce novináře, který rozkrýval korupční kauzy a také psal o podezřelých obchodních transakcích Kočnerových firem.

Autor:

Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést
Za amputaci jsem musela bojovat. Lékaři mi operaci nechtěli provést

Natálie si nechala uříznout nohu. Ale nebylo jednoduché najít někoho, kdo jí to udělá. Hana ji pak učila znovu chodit. Ani to nebylo tak snadné....