Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Největší změna za 30 let. Biden podepsal zákon o regulaci prodeje a držení zbraní

Americký prezident Joe Biden představil plán, jak ulevit americkým rodinám od rostoucích cen pohonných hmot. (31. března 2022) foto: AP

Americký prezident Joe Biden podepsal zákon o větší regulaci prodeje a držení zbraní. Jde o reakci na střelbu v Texasu a o největší změnu za 30 let. Zákon umožní například přísnější kontrolu při prodeji zbraní lidem do 20 let. Některá omezení se mají týkat i lidí, kteří se dopustili domácího násilí.
  15:25aktualizováno  15:26

V předchozích dnech schválily regulaci obě komory Kongresu. Bidenův podpis tak byl už jen formalitou. Podle agentury Reuters jde o nejvýznamnější normu v oblasti střelných zbraní za posledních 30 let, i když nepřináší žádné převratné změny.

Nový zákon se zaměřuje zejména na prodej zbraní mladým lidem a požaduje jejich přísnější prověřování. Kromě toho rozšiřuje omezení týkající se pachatelů domácího násilí a vyčleňuje finance na podporu duševního zdraví či bezpečnosti ve školách.

Soubor opatření ale neobsahuje důraznější regulaci, po které volá Demokratická strana, jako je zákaz útočných pušek či prověřování všech nákupů střelných zbraní.

Normu, kterou vypracovala skupina demokratických a republikánských senátorů, schválil ve čtvrtek Senát. Kromě demokratů ji podpořilo i 15 republikánských senátorů včetně lídra klubu Mitche McConnella. V pátek zákon prošel i ve Sněmovně reprezentantů, kde se na stranu demokratů přidalo 14 republikánských zákonodárců.

„Díky novému zákonu budou děti ve školách a komunity ve větším bezpečí,“ uvedl Joe Biden. Zákon reaguje na střelbu ve škole v texaském Uvalde, kde v květnu osmnáctiletý mladík zabil 21 lidí.

Masové střelby se v amerických školách odehrávají výrazně častěji než kdekoliv jinde na světě. Střelba, která se stala na texaské základní škole na konci května, je třetí nejhorší v USA za dvacet let.

Vyžádala si jednadvacet mrtvých, z toho devatenáct dětí. Jednou z mrtvých dospělých byla také učitelka Eva Mirelesová. Osmnáctiletý střelec zemřel při zásahu policie, uvedl guvernér Texasu Greg Abbott. Chvíli před útokem záměr vraždit na základní škole oznámil na sociálních sítích. „Děti by si měly dát pozor,“ napsal.

Biden právě na tuto tragédii vzpomněl, protože tehdy coby viceprezident přijel na místo činu. „Od té doby tu bylo přes devět set incidentů,“ podotkl s tím, že většina Američanů je pro „zdravý rozum“ v přístupu ke zbraním.

„Jako národ se musíte ptát: Kdy se proboha konečně postavíme zbraňové lobby? Kdy uděláme to, o čem všichni dobře víme, že se musí udělat? Kde máme páteř a odvahu? Proč jsme ochotni žít s těmito masakry?“ tázal se Biden po střelbě v Texasu a oživil tak téma větší regulace zbraní.

Autoři: ,

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...