Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Pár, který mířil na demonstranty zbraněmi, dostal milost. Manželé se ještě předtím stali tvářemi kampaně

Manželský pár stál před rodinným domem a mířil zbraněmi na demonstranty. (28. června 2020) foto: AP

Guvernér amerického státu Missouri Mike Parson omilostnil pár z města St. Louis, který loni mířil zbraněmi na demonstranty procházející kolem jejich domu, informoval server listu The New York Times. Demonstrace byla součástí protestního hnutí proti rasismu a policejní brutalitě, které vzniklo loni v květnu po úmrtí černocha George Floyda při zákroku bělošského policisty.
  17:24

Manželé se loni v červnu objevili na videu, ve kterém Mark McCloskey drží poloautomatickou pušku a jeho manželka Patricia pistoli. Společně mířili na demonstranty, kteří procházeli kolem jejich domu cestou k bydlišti starostky města Lydy Krewsonové, kde chtěli požadovat její rezignaci.

Manželé McCloskeyovi se v červnu přiznali k přestupku a souhlasili s tím, že se vzdají svých zbraní, kterými na protestující mířili. Rovněž dostali pokuty, dohromady za 2750 dolarů, v přepočtu 59 tisíc korun. Mark se přiznal k napadení a jeho žena k obtěžování. Následně ale uvedl, že by v podobné situaci znovu jednal stejně.

Americký pár mířil zbraní na demonstranty.

Manželé bránili své chování prohlášením, že jim demonstranti vstoupili branou s kovovými vraty na soukromou cestu pro místní obyvatele čtvrti. Na tu se však vztahuje právo průchodu. Demonstranti nešli za hranice jejich neoploceného pozemku, který byl ohraničený dlažbou a schodištěm.

Oba nebyli ve fyzickém ohrožení a někteří demonstranti se k nim přiblížili na bezpečnou vzdálenost jen pro to, aby si je se zbraní vyfotili.

Guvernér státu Missouri pár omilostnil minulý týden, ale oznámil to teprve v úterý. Slíbil, že manžele omilostní už loni, když byli obžalováni.

VIDEO: Americký pár se bránil před demonstranty zbraní, Trump záběry sdílel

Manželé ze St. Louis se rychle stali hvězdami amerických konzervativců. Oba vystoupili na republikánském nominačním sjezdu, který se koná jednou za čtyři roky a který je vrcholnou stranickou akcí. Mark McCloskey v květnu oznámil, že se bude příští rok ucházet o křeslo v Senátu, které momentálně patří jeho stranickému kolegovi Royi Bluntovi. Ten oznámil, že nebude usilovat o znovuzvolení.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat