Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zděšení a smutek. Kondolence po střelbách v USA zaslali Putin, Merkelová či Zeman

Místo činu ve městě Dayton v Ohiu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místo činu ve městě Dayton v Ohiu. | foto: Reuters

WASHINGTON Solidaritu americkému lidu a soustrast pozůstalým po víkendu, kdy dva střelci zabili na dvou místech v USA 29 lidí a pět desítek osob zranili, vyjádřili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, německá kancléřka Angela Merkelová či izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi kondoloval i český prezident Miloš Zeman.

„Naše myšlenky jsou s oběťmi, jejich příbuzným předávám vyjádření soustrasti a soucitu od všech Němců. Zraněným přejeme brzké uzdravení. V tichém soucitu Angela Merkelová,“ zakončila spolková kancléřka kondolenční telegram adresovaný Trumpovi. Mimo jiné také napsala, že zprávy o útocích v ní vyvolaly velké zděšení a smutek.

Kondolence poslal do Bílého domu i ruský prezident Vladimir Putin, uvedl bez dalších podrobností v nedělním prohlášení Kreml. 

Soustrast „jménem celé vlády a všech občanů Izraele“ vyjádřil postiženým rodinám v neděli na twitteru izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který popřál zraněným brzké uzdravení a vyjádřil solidaritu americkému lidu.

Také portugalský prezident Marcelo de Sousa vyslovil soustrast prostřednictvím telegramu.

„Zděšení z hrozných útoků“ vyjádřil v neděli na twitteru i španělský premiér Pedro Sánchez. Francouzský prezident Emmanuel Macron kondoloval rodinám obětí na rovněž na twitteru.

Řecké ministerstvo zahraničí na twitteru v neděli napsalo, že je „hluboce šokováno děsivými útoky střelby“ v El Pasu a v Daytonu. „Upřímnou soustrast pozůstalým. Řecko vyjadřuje plnou solidaritu s lidem a vládou USA,“ uvedlo ministerstvo.

V kondolenčním dopise vyjádřil soustrast rodinám pozůstalých i všem občanům USA po víkendových střelbách v Texasu a v Ohiu rovněž český prezident Miloš Zeman. „Věřím a doufám, že lid Spojených států amerických a Vy jako jeho reprezentant budete i nadále bojovat za lepší a bezpečnější Ameriku, kde takové ohavné a zoufalé činy nemají místo,“ napsal Zeman Trumpovi.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.