Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zdržení stavby radaru Česko pochopí

Svět

  9:25
WASHINGTON - Česká republika pochopí, pokud by USA vybudování svého protiraketového radaru v Brdech o tři roky posunuly. Při jednání s americkými senátory to řekl český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Zároveň uvedl, že považuje za velmi málo pravděpodobné, že by Američané od tohoto projektu ustoupili.

Karel Schwarzenberg foto: AFP

"Žádné pevné termíny jsme nezmiňovali," uvedl ministr ve Washingtonu ke svým rozhovorům s předsedou senátního branného výboru Carlem Levinem a předsedou zahraničního výboru Senátu Johnem Kerrym. Postup projektu "závisí na technickém vývoji, který nemohu odhadnout", konstatoval šéf české diplomacie.

Američtí partneři uvedli, že je také "trochu možno hráti s časem..., protože až bude to nebezpečí (z Íránu) aktuální, tak to ještě potrvá několik let," poznamenal Schwarzenberg. Senátoru Levinovi řekl, "že naprosto pochopíme, kdyby americká administrativa vybudování radaru o tři roky posunula. Proti tomu bychom v zásadě nic neměli. S tím souhlasil," řekl ministr.

Vybudování protiraketového radaru v České republice a základny s deseti protiraketovými střelami v Polsku zdůvodňovala předcházející americká administrativa potřebou obrany před potenciální jadernou hrozbou z Íránu.

Nová vláda prezidenta Baracka Obamy zatím pokračování projektu podmiňuje technologickou účinností a přiměřeností nákladů.

Cestou do Washingtonu Schwarzenberg odhadl vybudování radaru zhruba na rok 2015. "Očekávám, že se to posune časově, že to nebude za dva roky, jak jsme předpokládali, ale za pět, šest let," citoval ministra server iHned

Hrozba z Íránu
Ve Washingtonu k tomu Schwarzenberg dodal, že "kolem roku 2015 může být ta hrozba (z Íránu) aktuální, do té doby by se s tím (budováním radaru) pomalu mělo začít". Zopakoval, že rychlost výstavby závisí na technickém vývoji.

"Rakety se podařilo Íráncům vyvinout rychleji, než jsme předpokládali," poznamenal. "Kdyby, řekněme, došlo během příštích dvou let k nějakému výbuchu v nějaké perské poušti, tak by to vše mnohé uspíšilo," řekl ministr. Naznačil rovněž, že "kdybychom viděli, že jsou (Íránci) od vývoje jaderné zbraně daleko", mohlo by se tomu tempo budování protiraketového štítu přizpůsobit.

Odstoupení Spojených států od projektu "ještě není úplně ve hře, je to velice málo pravděpodobné", řekl Schwarzenberg. Američané si podle něho uvědomují, "že do budoucnosti to může být velice užitečné".

Američané podle něho chápou, že bude-li Írán jaderně vyzbrojen, je to "smrtelné nebezpečí pro Izrael". Íránského příkladu by pak mohly následovat Saúdská Arábie a Egypt, uvedl ministr. "S mnoha zbraněmi v okolí benzínové pumpy světa je to poněkud nebezpečné," dodal s odkazem na blízkovýchodní region bohatý na ropná naleziště.

Spolupráce s Ruskem je možná
Před americkými senátory připustil možnou spolupráci s Ruskem. "Hovořili jsme o tom, že kdyby jednoho dne existovala opravdu vzájemná důvěra, aby se obrana Evropy uskutečnila ve spolupráci s Ruskem, že bychom proti tomu nic neměli. Za jediného předpokladu, že by se Rusku neposkytlo právo veta. Ale jinak jsem naprosto pro spolupráci," řekl Schwarzenberg novinářům.

K názorům, že by Rusko mohlo přimět Írán ke změně politiky, český ministr řekl, že by do toho "takové naděje nevkládal". Vyslovil názor, že je velmi důležité, aby Američané přímo jednali s Íránem. "Byla by chyba s nimi nemluvit, je to veliký národ s 3000 let starou civilizací. Nemá smysl je urazit tím, že se s nimi nemluví," uvedl.

Schwarzenberg a senátor Levin se shodli, že je třeba posílit afghánské pohraniční oddíly. Ministr upozornil, že vzhledem k působení českých jednotek v Afghánistánu má Praha zájem na zlepšení práce afghánské policie.

Po nedávném zvýšení počtu vojáků v misi NATO má v zemi působit až 480 příslušníků českých ozbrojených sil. Dalších až sto vojáků bude do konce roku v Afghánistánu v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda. O vývoji v Afghánistánu bude Schwarzenberg jednat dnes s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem.

Se senátorem Kerrym hovořil Schwarzenberg o problematice ochrany podnebí.

"Amerika očividně přistoupí na rozdíl od předcházející administrativy na jednání o ochraně klimatu," řekl český představitel k přípravám kodaňské konference. Prosincový summit v dánské metropoli by měl stanovit postup v omezování světové produkce skleníkových plynů po roce 2012, kdy skončí platnost Kjótského protokolu. Tento dokument z roku 1997 Spojené státy nikdy neratifikovaly.

ÍRÁN JE PRÝ PŘIPRAVEN JEDNAT S USA
Írán je připraven k dialogu se Spojenými státy za předpokladu rovnocennosti obou stran a vzájemného respektu. V Teheránu to na manifestaci uspořádané k 30. výročí íránské islámské revoluce řekl íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.


Autoři: ,