Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Člověku je pořád do pláče, říkají matky zadržených Čechů v Řecku

Svět

  18:04
PRAHA - Byl to šok. O zadržení jsme se dozvěděly z médií, řekly v rozhovoru pro server Lidovky.cz matky dvou zadržených Čechů v Řecku Iveta Pezlarová a Hana Buchtová. Martin Pezlar (28) a Ivan Buchta (33) jsou zatím ve vazbě na ostrově Lesbos, protože podle řecké policie během dovolené překročili zákaz a fotografovali vojenské objekty.

Matky zadržených Čechů v Řecku. (vlevo matka Martina Pezlera, vpravo matka Ivana Buchty) foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

Lidovky.cz: Proč jeli vaši synové na ostrov Limnos, kde se odehrává děj počítačové hry, na jejíž výrobě se podíleli?
Iveta Pezlarová: Koupili si zájezd na dovolenou, když odjížděli, zamávali jsme si a mysleli si, že je za deset dní budeme vítat zpátky. Jeli tam skutečně jen na dovolenou. Že by tam jeli fotografovat objekty, je holý nesmysl. Ta hra už v té době byla navíc dokončená. Jeli si tam jen odpočinout a užívat si. A pak přišla ta rána...

Lidovky.cz: Jak jste se o zadržení synů dozvěděly?
Iveta Pezlarová: Synova přítelkyně se mi ozvala s tím, že už nějakou dobu nemá o Martinovi žádné zprávy, pak viděla v televizi ve zprávách reportáž o dvou Češích zadržených v Řecku. Tak jsme začali pátrat, volali jsme na konzulát a tam nám řekli, že jsou to skutečně oni - Martin a Ivan. Byl to šok, nevěříte tomu a říkáte si, že se něco takového přece nemůže stát. Špion v 21.století v Řecku? Člověk to nechápe, nedokáže si to přebrat v hlavě.
Hana Buchtová: Absurdní, naprosto absurdní situace.

Vězni. Ivan Buchta (vlevo) a Martin Pezlar

Lidovky.cz: Vaše rodiny žijí v Ústí nad Labem. Pomáháte si navzájem a jak se se situací vyrovnávají další příbuzní?
Hana Buchtová: Přežíváme. Člověk tomu smutku propadne, ale pak se zase musí zmobilizovat, protože hroucení se ničemu nepomůže. Můj syn Ivan má malou holčičku a další dítě je na cestě. Věříme, že to dobře dopadne, děláme pro to všechno.
Iveta Pezlarová: Martin má přítelkyni a zatím je ještě bezdětný. V člověku se to pořád  pere, v jednu chvíli brečí, pak se na chvíli sebere, pak se zas rozbrečí při pohledu na jeho vyprané tričko nebo na prázdné místo u stolu. Místo čtyř jsme teď jen tři. Brečíte, brečíte, ale pak si řeknete dost! Kluci se za týden vrátí a budou tu zase s námi. Jinak to přece ani nejde...

Lidovky.cz: Máte možnost se syny komunikovat? Stěžují si na řeckou vazbu?
Hana Buchtová:
Mohou nám telefonovat na pevnou linku, nevíme jak, odkud, kdy, nic. Ale telefonují. Řeknou pár věcí a je konec.
Iveta Pezlarová: Vždycky, když zavolá, tak je to akorát o tom, že se slyšíme, že si předáme energii, ale nic konkrétního neřekne. Když zavolal poprvé, byla jsem úplně překvapená, že ho slyším. Chceš něco, potřebuješ něco? ptám se. A on vždycky řekne "ne". "Mamko, nebojte se o nás, nic nepotřebujeme, pozdravuj Janu (přítelkyně- pozn. redakce) a zbytek rodiny. Já už musím končit, protože nevím, kolik peněz mám ještě na kartě." Ale takhle - je to můj syn a on ví, že se kvůli němu trápím. Neřekne mi nic, protože ví, že bych se hned rozplakala. Je statečný. Oni musí zažívat hrozné chvíle. My tu pořád kolem sebe někoho máme, ale oni ne. Oni jsou tam sami.  

Lidovky.cz: Přemýšlely jste už s rodinami o tom, kde sehnat peníze na složení kauce? V případě, že by odvolání bylo vyřízeno kladně, obhajoba by mohla předložit další důkazy o nevině vašich synů a oba by mohli být vyšetřováni na svobodě.
Iveta Pezlarová: Ne, o tom jsme zatím doma vůbec nepřemýšleli. Nechceme předbíhat a vůbec nic bližsího nevíme. Navíc v Řecku je teď stávka, takže my můžeme jen čekat, kdy se věci začnou řešit a kdy dostaneme nové informace. Jakmile taková situace nastane, tak ji budeme řešit, a okamžitě. Člověk je chce doma a udělá pro to cokoliv. Jiná cesta ani není.

Lidovky.cz: Zvažovali jste možnost, že by někdo z rodiny přímo do Řecka odjel?
Hana Buchtová:
 Určitě. Jakmile nám někdo z našich právních poradců řekne, že je na to vhodná chvíle, tak určitě někdo z rodiny odjede.

Lidovky.cz: Co všechno jste musely zařizovat?
Iveta Pezlarová: Všechno vyřizovala konzulka. My jsme nic zařizovat nemuseli, všechno máme zprostředkovaně.

ČTĚTĚ VÍCE:

Lidovky.cz: Víte o tom, že lidé začali sepisovat petici a na internetu vznikají stránky na podporu vašich synů obviněných ze špionáže?
Iveta Pezlarová: Ano a jsme za to všichni neskutečně rádi. A za to, že tam píšou nejen ti, co nás znají, ale i lidé, kteří nám chtějí pomoct a naše situace je zajímá. Jsou to lidi z Česka i ze Slovenska a my jim za za to moc děkujeme. Že se tím zabývají v běžném denním shonu, to je neuvěřitelné.
Hana Buchtová: Díky podpoře lidí víme, že je nikdo neviní ze špionáže, že jim věří, že jsou na naší straně. Jsme za to hrozně rádi. I díky podpoře pana ministra (Karla) Schwarzenberga víme, že teď všichni dělají, co mohou a že se naším synům snaží pomoct.

Za českými vývojáři stojí i početná herní komunita.

Na jejich podporu vznikly webové stránky (http://www.helpivanmartin.org/), na kterých podepisují petici za jejich propuštění lidé z celého světa.

Vlastní kampaň za propuštění mužů spustil novozélandský vývojář Dean „Rocket“ Hall, jenž stojí za hrou DayZ (http://rocketkiwi.tumblr.com/). Zároveň se objevila i česká verze petice. Zprávy žádající jejich propuštění se šíří i po sociálních sítích.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!