12. října 2011 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ze Slovenska se stává evropský exot, píše tamější tisk

Z titulní stránky slovenského deníku Nový čas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z titulní stránky slovenského deníku Nový čas. | foto: Reprofoto

BRATISLAVA Slovenské deníky soudí, že se euroval i přes úterní nezdar podaří schválit a horší dopad pro zemi tak bude mít nakonec rozpad vládní koalice.

"Ze Slovenska se stává evropský exot, který neumí dodržet slovo a ohrožuje celou eurozónu," napsal list Sme k odmítnutí EFSF.

Zamítavý postoj parlamentu zároveň znamená konec vlády pod vedením premiérky Ivety Radičové, která spojila hlasování s důvěrou vládě. "Sulíkovým ne eurovalu (záchrannému fondu) na delší dobu končí šance provádět reformy. Tato koalice byla místy komplikovanější, než bylo příjemné, ale posouvala zemi správným směrem - osekávala možnosti krást, šetřila, demokracii nevnímala jen jako nutné zlo," napsal deník.

List Pravda soudí, že na neschválení záchranného fondu má největší vinu liberální strana Svoboda a Solidarita (SaS), deník ale nešetřil ani další tři vládní strany pravého středu.

Co se stalo?

Slovensko jako jediná ze 17 zemí eurozóny v úterý neschválila vyšší pravomoci pro záchranný fond, který už pomáhal Irsku a Portugalsku. Očekává se, že poslanci v nejbližších dnech, zřejmě už ve čtvrtek, přistoupí k opětovnému hlasování a potřebné úpravy nakonec schválí s pomocí opozičního Směru-sociální demokracie.

"Ostřílení politici z SDKÚ, KDH a Mostu místo toho, aby ve vládě ´léčili´ kolegy z SaS z politické puberty, sami se jí ochotně nakazili," komentoval deník slovní přestřelku mezi představiteli vládní koalice.

"Euroval? Ten Slovensko schválí. No až poté, co se rozpadne vláda, co vyvoláme nevoli v celé Evropě a jak hloupost a malichernost slovenské politické scény ´odmění´ finanční trhy dalším oslabováním naší společné měny," dodal komentátor.

Fico si mne ruce


Deník Nový čas napsal, že z posledního vývoje na Slovensku může těžit lídr opozičního Směru-SD. "Jeden politik, který si mne ruce, určitě existuje. Je jím Robert Fico, který nemusel ani prstem pohnout a vláda dospěla k sebedestrukci," dodal nejčtenější list.

Jak na situaci reaguje světový tisk?

Deník Hospodářské noviny zase spekuluje, že za pádem vlády stojí předseda SDKÚ-DS a stranický šéf premiérky Mikuláš Dzurinda, který prý stál za spojením hlasování o nových pravidlech fungování EFSF s důvěrou vládě.

"Dzurindovi to nakonec vyšlo. Radičová byla u eurovalu donucena položit hlavu pod gilotinu. A Sulík byl postaven před tvrdé ultimatum. Buď zlomí vaz sobě nebo premiérce," soudí deník.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!