20. června 2019 14:39 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Opět o jednoho méně. V předposledním kole volby lídra Konzervativní strany získal Johnson většinu

Kandidáti na post lídra Konzervativní strany: (zleva) Michael Gove, Boris... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidáti na post lídra Konzervativní strany: (zleva) Michael Gove, Boris... | foto: AP Photo

Londýn Ze souboje o šéfa britské Konzervativní strany a tím i o premiérské křeslo při čtvrtečním čtvrtém kole volby vypadl ministr vnitra Sajid Javid. Oznámil to příslušný stranický výbor. Do pátého a posledního kola, které později odpoledne rozhodne o finálové dvojici, postupují favorit a bývalý ministr zahraničí Boris Johnson, ministr životního prostředí Michael Gove a současný šéf britské diplomacie Jeremy Hunt.

Javid získal od konzervativních poslanců nejméně hlasů, hlasovalo pro něj 34 zákonodárců. Johnson potvrdil pozici favorita, podpořilo jej 157 poslanců. Gove dostal 61 hlasů a Hunt 59.

Páté kolo začne zhruba v 16:30 a potrvá do 18:30 SELČ, výsledky budou známy přibližně o hodinu později.

Dvojice, která vzejde z hlasování poslanců, se bude v následujících týdnech ucházet o přízeň asi 160 000 členů Konzervativní strany. Ti prostřednictvím korespondenčního hlasování dokončí výběr nového stranického lídra. Ten se automaticky stane britským premiérem po odstupující Therese Mayová, která z vedení strany odstoupila kvůli neúspěchu své brexitové strategie. Ohlášení výsledku je plánováno na týden od 22. července.

ČTK