29. října 2013 15:24 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ze Sýrie může být druhé Somálsko. Nebo hůř, varuje Brahímí

„Děti žijí jako ve vězení, kde ostřelovači mohou kdykoli kohokoli zasáhnout.“ | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Děti žijí jako ve vězení, kde ostřelovači mohou kdykoli kohokoli zasáhnout.“ | foto: Reuters

DAMAŠEK  Zmocněnec pro Sýrii Lachdar Brahímí, který je nyní v Sýrii, varoval, že pokud tamní konflikt nebude řešen, může se situace vyvinout podobně jako v Somálsku. Světová zdravotnická organizace (WHO) v zemi potvrdila výskyt dětské obrny, uvedla agentura Reuters.

Zmocněnec OSN a Ligy arabských států v minulých dnech projel země regionu a část syrské opozice mezitím vyloučila svou účast na konferenci s tím, že by to byla zrada. Syrská vláda dosud tvrdila, že na mírová jednání zatím není pravý čas.

ČTĚTE TAKÉ:

Hlavní spor je kolem prezidenta Bašára Asada. Opozice chce záruku, že Asad nebude členem žádné příští vlády, což ale Damašek a jeho hlavní spojenci Rusko a Írán odmítají.

Serveru Jeune Afrique Brahímí řekl, že Asad by mohl být začleněn do přechodného období v Sýrii, avšak ne jako vůdce země.

Počítá se s tím, že se na konferenci v Ženevě dohodnou podmínky sestavení přechodné vlády, která zemi povede k volbám. Termín konference se několikrát musel odložit, teď se počítá, že se bude konat v listopadu.

'Není cesty zpět'

"Z historie víme, že po podobné krizi není cesty zpět," řekl Brahímí v rozhovoru. I když se prý debaty v Ženevě nezúčastní všichni, koho se konflikt týká, jedinou alternativou k dohodě je kolaps státních institucí v zemi, která je srdcem Blízkého východu. "Opravdu hrozí, že se situace bude vyvíjet podobně jako v Somálsku a že to bude ještě hlubší krize, než jakou jsme viděli v Somálsku," řekl Brahímí.

O tom, že by účast na ženevské konferenci byla zradou, vydalo v neděli prohlášení 19 opozičních skupin. Podle nich se účastníci budou muset z takové zrady zpovídat před soudy (více čtěte ZDE).

Exilová opoziční koalice má o případné účasti na konferenci rozhodnout 9. listopadu. Thomas Pierret z univerzity v Edinburghu ale považuje nedělní prohlášení 19 opozičních skupin za "celoplošné odmítnutí" účasti na konferenci. Mezi těmito skupinami jsou nejen formace radikálních muslimů, ale i umírnění bojovníci ze Syrské svobodné armády, která je sekulární a je považovaná za hlavní bojovnou složku protiasadovské opozice. "Jestliže v Ženevě někdo za opozici bude a bude se podílet na dohodě, bude to bezcenné," řekl Pierret.

Návrat obrny do Sýrie

Světová zdravotnická organizace (WHO) potvrdila výskyt dětské obrny v severní Sýrii. "Existuje vysoké riziko, že se obrna začne šířit celým regionem. U deseti z 22 prověřovaných případů se potvrdila obrana prvního typu," konstatoval v úterý mluvčí WHO Oliver Rosenbauer. Výsledky laboratorních testů u zbylých 12 případů budou známy v nejbližších dnech. Většina postižených jsou děti mladší dvou let, které zřejmě nebyly proti obrně očkovány anebo dostaly místo tří jen jednu vakcinační dávku.

Nemocní jsou ze severní provincie Dajr az-Zaur. Jde o první případy výskytu tohoto onemocnění v Sýrii od roku 1999. Rosenbauer řekl, že imunizace v dané oblasti byla obnovena. Podílí se na ní OSN a cílem je naočkovat 2,4 milionu dětí nejenom proti obrně, ale také proti zarděnkám, příušnicím a spalničkám.

"Dalším krokem bude prozkoumat tyto izolované viry geneticky a zjistit, odkud pocházejí. To by mělo vnést větší jasno do otázky původu," míní Rosenbauer. Na dotaz, zda jsou ohroženy jiné státy, odpověděl: "Je to samozřejmě přenosná choroba a tamní populace se přemísťuje, takže riziko rozšíření po oblasti je vysoké."

Syrské úřady přiznávají, že nejsou schopny zajistit celoplošné očkování, jak tomu bylo před zahájením občanské války. Zatímco před ní, v roce 2010, bylo naočkováno 95 procent populace, letos je to pouze 45 procent. Obrnu se díky vakcínám podařilo zvládnout ve většině států. Vyskytuje se stále v Afghánistánu, Nigérii a Pákistánu.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.