14. srpna 2018 15:20, aktualizováno 15. 8 11:35 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Z ničeho nic pod ním zmizela cesta‘. Český řidič kamionu má zlomený nos, čtyři zlomená žebra a propíchlou plíci

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 5Diskuse
Český kamion spediční firmy SPED-IT, který v době zřícení přejížděl přes most.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český kamion spediční firmy SPED-IT, který v době zřícení přejížděl přes most.... | foto: ČTK

JANOV/PRAHA Mezi zraněnými lidmi, kteří se zřítili po pádu mostu v Janově, je i Čech. V době, kdy dálniční most spadl, přes něj projížděl řidič pražské spediční firmy SPED-IT. Muž pád se svým kamionem přežil a je v janovské nemocnici. Zraněný řidič zůstane v nemocnici v italském Janově pět až sedm dní na pozorování, uvedl jednatel firmy.

Zřícení mostu v Janově

„Zatím nemám příliš informací. Vím jenom o tom, že opravdu náš řidič s kamionem spadl, naštěstí přežil. Momentálně ho ošetřují v nemocnici v Janově, komunikuje a měl by být mimo ohrožení života,“ popsal v 15 hodin Václav Zázvůrek, jednatel firmy SPED-IT. Podle Zázvůrka byl kamion pražské dopravní firmy vidět i na záběrech.

„Společník se díval na GPS a v 11:26 se zasekl před tím mostem a tak jsem začali procházet fotky a videa. Našli jsme ho právě na jednom videu. Na velvyslanectví jsme potom zjistili, že ho převezli do nemocnice,“ řekl později pro Českou televizi jeden z jednatelů Tomáš Kubíček.

„On sám (řidič) naši ambasádu o nějakou další asistenci nežádal, komunikujeme s jeho zaměstnavatelem,“ sdělila mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

Zničený český kamion, který v době zřícení projížděl po mostě. Řidič přežil,...

Zničený český kamion, který v době zřícení projížděl po mostě. Řidič přežil, leží se zraněními v nemocnici.

Řidič, který u firmy pracuje osm let, vezl zboží na vykládku poblíž Janova.  „Zatím zůstává v nemocnici a jeho transport bude možný nejdříve za pět dní,“ poznamenal Zázvůrek. Odhadovaná škoda na soupravě je zhruba 2,5 milionu korun. Vše se řeší přes pojišťovnu a škoda je již nahlášena,“ dodal.

„Najednou zničehonic zmizela cesta. A nebylo nic, jen pád. Myslel jsem, že zemřu. Jsem strašně šťastnej, že jsem to přežil,“ komentoval zraněný český řidič nehodu pro server iDNES.cz

Zázvůrek se také vpodvečer se zraněným řidičem, který v kamionu převážel papír, krátce spojill. Řidič mu popsal okamžiky hrůzy. „Během cesty pod ním z ničeho nic zmizela cesta, myslel si, že zemře. Teď se cítí dobře a je šťastný, že to přežil. Má zlomený nos, zlomené čtyři žebra a propíchnutou plíci,“ řekl pro Lidovky.cz Zázvůrek.

Kamion českého řidiče, který se zřítil společně s mostem v Janově.

Kamion českého řidiče, který se zřítil společně s mostem v Janově.

Do Janova v úterý odpoledne přijel také dálkový autobus společnosti RegioJet. Na svou zastávku Piazza Vittoria v Janově dorazil autobus s drobným zpožděním, všichni cestující ale dorazili do cíle v pořádku. „Při příjezdu do Janova byly už na dálnici informace o problémech na info panelech. Přímo ve městě pak byla spousta modrých majáků, v okolí naší zastávky naopak nezvyklý klid,“ popsal dopravní situaci v Itálii mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Řidič autobusu chtěl jet na běžně používané odstavné parkoviště, které je hned v blízkosti mostu, tam se ale nedostali, jelikož bylo uzavřené.

Kamion českého řidiče, který se zřítil společně s mostem v Janově.
Záchranáři v troskách zříceného mostu.

V úterý odpoledne se na frekventované dálnici A10 v Janově zřítilo několik desítek metrů mostu. Při pádu se zranilo 16 lidí a zemřelo nejméně 35 osob.  Spolu s vozovkou spadlo zhruba 35 aut.

Zřícení mostů ve světě s nejvíce oběťmi na životech

 • 151 - 24. prosince 1953 - Mohutný proud bahna a lávy z nejvyšší novozélandské aktivní sopky Ruapehu způsobil nejtragičtější železniční neštěstí v historii Nového Zélandu, když smetl zdejší most. Pád osobního vlaku do řeky Whangaehu si vyžádal 151 lidských životů.
 • 104 - 16. srpna 1984 - V indickém státě Madhjapradéš se zřítil most s projíždějícím osobním vlakem a pět vagonů spadlo do řeky; 104 mrtvých.
 • 69 - 4. března 2001 - Autokar s 59 cestujícími a tři automobily s deseti osobami se zřítily do řeky Douro v severním Portugalsku z 50metrové výšky, když jeden mostní pilíř nevydržel nápor vody a strhl s sebou i část mostu. Nehodu nikdo nepřežil.
 • 65 - 19. března 2007 - Pod tíhou kamionu, který převážel 72 lidí i zboží, se u města Guéckédou na jihovýchodě Guineje prolomil most. Zahynulo 65 lidí.
 • 46 - 15. prosince 1967 - Šestačtyřicet lidských životů si vyžádalo zřícení mostu Silver Bridge v městečku Point Pleasant v Západní Virginii v USA. Na mostě přes řeku Ohio, který spojoval Point Pleasant s městem Gallipolis, bylo v době náhlého zřícení 37 vozidel, 31 z nich spadlo do řeky.
 • 42 - 17. října 1989 - Při zemětřesení v Kalifornii se zřítil v Oaklandu most Cypress Street Viaduct, pod jehož troskami zahynulo 42 lidí. Celkem si zemětřesení vyžádalo 67 obětí.
 • 34 - 21. října 1994 - V jihokorejské metropoli Soulu se zřítila část mostu přes řeku Han, na které se nacházelo několik automobilů a jeden autobus. Zahynulo 32 lidí.
 • Nejméně 22 - 14. srpna 2018 - Na frekventované dálnici v Janově na severu Itálie se zřítilo několik desítek metrů Morandiho mostu. Podle záchranářů spadla zhruba desítka aut, včetně nákladních. Neštěstí si podle náměstka italského ministra dopravy Edoarda Rixiho vyžádalo nejméně 22 obětí.
 • 13 - 10. listopadu 1971 - V německém městě Koblenz se zřítil most do Rýna; zahynulo 13 lidí.
 • 13 - 1. srpna 2007 - Ve městě Minneapolis se během dopravní špičky zřítil dálniční most. Zahynulo 13 lidí.

 • 5Diskuse
Patrik Kozlík

Autor

Patrik Kozlíkpatrik.kozlik@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz