18. března 2010 10:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zelené šílenství zaplavilo svět. Irové slavili den sv. Patrika

Den sv. Patrika ve Worchestru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Den sv. Patrika ve Worchestru. |

DUBLIN 17. březen tradičně patřil oslavám dne svatého Patrika. Irský svátek slavily statisíce lidí. Dublinem prošel tradiční průvod masek, muzikantů a tanečníků. Pivo a whiskey tekly proudem ale nejenom tam.

Každoroční oslavy se konaly téměř na celém světě, bujaré veselí propuklo mimo jiné i v Chicagu, New Yorku, Sydney nebo Torontu.

Tento svátek se spojuje se vším irským: se zelenou barvou, s jetelovým trojlístkem, s pivem Guiness a pochopitelně s irskou whiskey. Irské hospody, další symbol Irska, v tento den doslova praskají ve švech.

Irský premiér Brian Cowen předává  Baraku Obamovi symbol Irska, jetelové trojlístky.

Irský premiér Brian Cowen využil tradice, která mu den svatého Patrika zaručuje přístup k šéfovi Bílého domu a setkal se s Barakem Obamou. Neopomenul mu předat symbol Irska, jetelové trojlístky.

Ty se pojí s legendou, podle které jimi svatý Patrik vysvětloval pohanům Svatou Trojici.

17. března slaví Irové Den svatého Patrika

Kdo byl svatý Patrik?

Podle legendy se Sv. Patrik narodil na sklonku čtvrtého století a jako mladík byl odvlečen do otroctví. Zajetí strávil v modlitbách a když se mu nakonec podařilo uprchnout, rozhodl se působit jako misonář. Po pouti do Říma dostal od papeže sv. Celestina pověření k hlásání evangelia v Irsku. Začal zemi procházet křížem krážem a šířil křesťanství.

Podle další legendy vyhnal svatý Patrik z Irska všechny hady. V současném Irsku sice žádní hadi nežijí, ale podle odborníků tam nikdy ani nežili. Jedná se tak spíše o symboliku vyhnání pohanů ze země. Smrt patrona Irska je opředena tajemstvím, ale věří se že zemřel právě 17. března.

Organizátoři oslav v Chicagu se nedrželi při zemi a na zeleno obarvili celou řeku.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz