9. října 2017 9:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zelení hledí skepticky na kompromis CDU/CSU o 200 tisících migrantech ročně

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

BERLÍN Velmi skepticky hledí na dohodu konzervativní unie CDU/CSU o migraci Zelení, s nimiž chtějí sesterské strany vyjednávat o příští vládě. CDU kancléřky Angely Merkelové a CSU bavorského premiéra Horsta Seehofera se v neděli shodly na tom, že stanoví horní hranici pro přijímání uprchlíků na 200 tisíc ročně.

„Z dohody čiší duch formálního kompromisu, o němž oba vědí, že nemusí vydržet déle, než do prvního rozhovoru s FDP a Zelenými,“ nechala se slyšet volební lídryně Zelených ze zářijových voleb Katrin Göringová-Eckardtová. Nedělní jednání CDU a CSU podle ní ukázalo, že jednota obou stran před volbami byla pouhou inscenací.

„To je shoda mezi CDU a CSU, a ani zdaleka ne výsledek sondovacích rozhovorů k budoucí koalici,“ poznamenala zase předsedkyně Zelených Simone Peterová. Číslo 200 tisíc, s nímž počítají CDU a CSU, se podle ní rovná horní hranici pro přijímání běženců, i když ji tak jejich dohoda přímo nepojmenovává.

Do počtu 200 tisíc se mají počítat především příchozí žadatelé o azyl a uprchlíci. Odečítat se naopak budou běženci, kteří Německo dobrovolně opustí, nebo budou deportováni. 

Dohoda CDU a CSU počítá i s výjimkou pro zvláštní situace, v nichž by vláda a Spolkový sněm mohly limit zvýšit, nebo naopak snížit. Neměla by ale vést k tomu, že by Německo žadatele o azyl odmítalo na hranicích.

Omezení počtu přijímaných běženců na 200 tisíc  ročně dlouhodobě požadovala CSU, která se dokonce nechala slyšet, že bez takové hranice nevstoupí do nové vlády. Naopak Merkelová byla jasně proti a ještě v předvolební kampani nedlouho před zářijovými parlamentními volbami řekla: „Můj postoj k horní hranici je známý. Nechci ji. Zaručeně. Nepovažuji ji ani za realizovatelnou.“ mtw šeb

ČTK