Středa 26. února 2020svátek má Dorota 3 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zelenskyj odmítá, že by na něj Trump tlačil s vyšetřováním Bidena. Nemá k tomu prý ani pravomoci

Volodomyr Zelenskyj, | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volodomyr Zelenskyj, | foto: REUTERS/Gleb GaranichReuters

Kyjev Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl, že by na něj byl vyvíjen tlak ze strany americké hlavy státu Donalda Trumpa v souvislosti s vyšetřováním aktivit bývalého viceprezidenta Spojených států Joea Bidena a jeho syna Huntera. Učinil tak v rozhovoru, který v neděli zveřejnila japonská agentura Kjódó. Trump čelí obvinění, že zneužil svého postavení, když v červencovém telefonátu po Zelenském požadoval, aby ukrajinská justice vedla vyšetřování týkající se jeho politického rivala.

„Nikdy na měl nebyl vyvíjen nátlak a nebyly stanoveny žádné podmínky,“ řekl Zelenskyj na konto rozhovorů kolem jeho možné cesty do Bílého domu či vojenské pomoci USA. Dodal, že prezident v ukrajinském systému nemá pravomoc nařídit generálnímu prokurátorovi či vyšetřovacím orgánům, aby pracovali na určitém případu.

Informace o telefonátu mezi Trumpem a Zelenským uskutečněném 25. července vyvolaly snahu demokratických členů Kongresu sesadit Trumpa z funkce skrze ústavní žalobu (tzv. impeachment). Ukrajinský prezident až do víkendového interview o záležitosti se zahraničními sdělovacími prostředky nehovořil, píše Kjódó.

Na problematický hovor upozornil neznámý pracovník amerických tajných služeb, podle kterého chtěl Trump na svůj protějšrk jako páku použít vojenskou pomoc poskytovanou Ukrajině. Záznam rozhovoru zveřejněný Bílým domem ukazuje, že Trump na slova Zelenského o pokračování spolupráce v obraně reagoval výrokem: „Byl bych ale rád, kdybyste nám prokázali jednu laskavost.“

Podle oficiálního zápisu Zelenskyj následně ujistil, že nový generální prokurátor „se na situaci podívá“. Ukrajinský prezident v rozhovoru s Kjódó řekl, že pouze dával najevo, že Ukrajina může Spojeným státům vyjít vstříc, pakliže by američtí prokurátoři chtěli ve věci podniknout další kroky. Ukrajinští státní zástupci se podle Zelenského budou zabývat jakoukoli žádostí ze strany svých amerických protějšků, bude-li učiněna „v souladu s našimi zákony“.

Prezident Trump několik dní před telefonátem s ukrajinskou hlavou státu zmrazil 400 milionů dolarů (9,4 miliardy Kč) určených na pomoc Ukrajině. Kromě finanční podpory byla ve hře také cesta Zelenského do Bílého domu, kterou podle interní komunikace zveřejněné Kongresem dohadovali poradci obou stran.

V den klíčového telefonátu vzkázal do Kyjeva tehdejší zvláštní zmocněnec Spojených států pro Ukrajinu Kurt Volker, že byl v kontaktu s Bílým domem a že datum návštěvy Zelenského ve Washingtonu bude definitivně dohodnuto „za předpokladu, že prezident Z přesvědčí Trumpa, že bude vyšetřovat“.

Tento týden nakonec Trump před novináři otevřeně vyzval k vyšetřování Bidenových Čínu, kde Biden mladší podnikal. Vyšetřování veřejně doporučil také Kyjevu.

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...