10. července 2019 20:55 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zelenskyj zamířil do Černobylu, u havarovaného reaktoru oficiálně představil ochranný kryt

Projekt, který stál 2,2 miliardy eur (56 miliard Kč), ukrajinští představitelé... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt, který stál 2,2 miliardy eur (56 miliard Kč), ukrajinští představitelé... | foto: AP Photo

Kyjev Ukrajinští činitelé ve středu oficiálně představili nový ochranný kryt, který se rozkládá nad havarovaným čtvrtým reaktorem jaderné elektrárny Černobyl. Informovala o tom agentura AP. Stavba gigantické konstrukce začala v roce 2012, její hlavní část byla dokončena před třemi lety. Její slavnostní odhalení vedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Projekt, který stál 2,2 miliardy eur (56 miliard Kč), ukrajinští představitelé označili za největší pozemní pohyblivou stavbu. Kryt má na šířku 257 metrů, na délku 162 metrů a na výšku 108 metrů. Zakryl by tedy i například pařížský stadion Stade de France nebo newyorskou sochu Svobody.

Kryt uzavírá zbytky budovy reaktoru číslo 4, který byl zničen při rozsáhlé...
Prezident Zelenskyj a jeho doprovod na prohlídce 'města duchů'.

Kryt uzavírá zbytky budovy reaktoru číslo 4, který byl zničen při rozsáhlé havárii v roce 1986. Nový ochranný kryt by měl před únikem radioaktivního prachu chránit dalších 100 let, počítá se i s částečnou demolicí původního betonového a olověného sarkofágu, který byl instalován bezprostředně po katastrofě.

Projekt byl financován z příspěvků, které poskytlo 45 zemí, Evropská unie a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD). Ukrajina přispěla 100 miliony eur (2,5 miliardy Kč).

Černobylská havárie, která se díky seriálu televize HBO v poslední době ocitla v centru veřejného zájmu, kontaminovala více než 200.000 kilometrů čtverečních evropského území. Radioaktivní spad nejvíce zasáhl Bělorusko, vítr ho donesl ale i do tehdejšího Československa. Evakuováno muselo být asi 330 000 lidí, oblast kolem elektrárny je veřejnosti nepřístupná dodnes.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!