Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
21. listopadu 2019 11:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zelenskyj si stěžoval na špatný stav lodí zabavených Ruskem. Prý chybí část vybavení

Ukrajinská loď (vlevo) je tažena ruskou z Kerčského přístavu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinská loď (vlevo) je tažena ruskou z Kerčského přístavu. | foto: ČTK

Kyjev/Moskva  Rusko předalo Ukrajině tři dříve zabavená vojenská plavidla v nevyhovujícím stavu a Kyjev bude žádat, aby Moskva vrátila odmontované zařízení a vojenskou výzbroj. Po prohlídce lodí, které Rusko loni v listopadu zablokovalo v Kerčském průlivu a vrátilo Ukrajině počátkem týdne, to prohlásil prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle ruských úřadů byly ale lodi odevzdány v řádném stavu.

„Viděli jsme, že chybí část zařízení a výzbroje. Rozhodně vyzveme ruskou stranu, aby nám všechno vrátili,“ řekl Zelenskyj. V armádních docích bude zahájena oprava poškozených částí, která potrvá asi tři měsíce, dodal.

V reakci na spekulace části místních médií novináře ujistil, že Rusku za navrácení plavidel nic neslíbil. „Dohodli jsme se telefonicky na návratu námořníků i lodí. Žádné podmínky nebyly,“ uvedl prezident.

Ruská tajná služba FSB, její součástí je i pohraniční stráž, dnes ukrajinské tvrzení a špatném stavu lodí odmítla. Předání lodí bylo zachyceno na videu, „z něhož je jasně patrné, že lodi byly Ukrajině předány v řádném stavu i se sanitárním zařízením. Pokud po předání ukrajinská strana stačila zařízení zničit, je to její problém,“ citovala z prohlášení FSB agentura TASS.

Velitel ukrajinského vojenského námořnictva Ihor Vorončenko ve středu po předání lodí konstatoval, že plavidla jsou poničená a neschopná samostatné plavby. „Dokonce si vzali osvětlení, odmontovali záchody a elektrické zásuvky,“ řekl viceadmirál.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...