Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora 0 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

ON-LINE: Výbuch boeingu nad Íránem? Vypadá to na sestřelení, shodují se tajné služby Západu, Teherán to popírá

Trosky letadla příslušícího ukrajinským aerolinkám, které se dnes zřítilo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trosky letadla příslušícího ukrajinským aerolinkám, které se dnes zřítilo... | foto: Reuters

TEHERÁN/KYJEV Ukrajinské letadlo, které se zřítilo ve středu po startu v Teheránu, sestřelil Írán. Řekl to ve čtvrtek kanadský premiér Justin Trudeau s odvoláním na informace tajných služeb, podle nichž stroj zasáhla, možná neúmyslně, íránská raketa. O této možné příčině katastrofy Boeingu ukrajinských aerolinek UIA, při níž zahynulo 176 lidí, se během dne už zmínila americká média.

Prezident USA Donald Trump neurčitě řekl, že pád letadla mohl způsobit něčí omyl. Mluvčí íránské vlády popřel, že ukrajinský letoun zasáhla raketa. Teherán zprávu označil za psychologickou válku vůči Íránu.

Agentura AP upozornila na fakt, že pokud by USA nebo Kanada předložily nezvratné důkazy o tom, že letadlo sestřelil Írán, i když neúmyslně, mohlo by to mít dramatický dopad na veřejné mínění v Íránu. Dodala, že po Sulejmáního smrti se íránská veřejnost semkla kolem vedení země.

Z první zprávy íránských vyšetřovatelů o leteckém neštěstí vyplývá, že se piloti ukrajinského letadla pokoušeli vrátit na teheránské letiště, než se jejich letoun v plamenech zřítil. Na palubě byly i desítky Kanaďanů.

Ve čtvrtek se v USA objevily zprávy, že letadlo mohla zasáhnout íránská protivzdušná obrana, protože jen několik hodin předtím armáda vypálila 16 raket na dvě základny v Iráku, kde jsou i umístěni i Američané. Šlo o odvetu za americký likvidační útok na íránského generála Kásema Solejmáního v Bagdádu. Předpokládá se, že v té době proto byla v pohotovosti íránská protivzdušná obrana. Toto tvrzení mají dokládat i satelitní snímky, které zachytily teplotní signál dvou raket typu země-vzduch a následný výbuch v místě, kde se později našly trosky letadla. Autenticitu videa se zřejmě podařilo ověřit deníku The New York Times.

V Kyjevě před íránskou ambasádou vznikl improvizovaný pomník obětem letu PS752,...
Trosky letadla jihovýchodně od hlavního města Teherán.

„Všechny ty zprávy (o zasažení letounu raketou) jsou psychologickou válkou proti Íránu... Všechny země, jejichž občané byli na palubě letadla, mohou poslat své zástupce. A naléhavě vyzýváme Boeing k vyslání svých zástupců, aby se zúčastnili zkoumání černých skříněk,“ citovala agentura Reuters prohlášení mluvčího íránské vlády.

„Určitě zjistíme pravdu,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Opět varoval před spekulacemi, výmysly, spikleneckými teoriemi a uspěchanými kategorickými soudy ohledně příčin havárie. Ohlásil, že k íránským vyšetřovatelům se připojí 45 "nejlepších odborníků naší země“. Íránský prezident Hasan Rúhání ho telefonicky ujistil, že Írán vyšetřovatelům poskytne potřebné údaje.

„Naše komise domlouvá s íránskými úřady výjezd na místo katastrofy a hodlá hledat úlomky ruské protiletadlové rakety Tor podle údajů, které byly zveřejněny na internetu,“ oznámil tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov. V Íránu jsou podle něj i experti, kteří vyšetřovali sestřelení malajsijského boeingu nad východem Ukrajiny v červenci 2014 s 298 oběťmi. Rusko podle dostupných údajů vyvezlo do Íránu nejméně 29 bojových kompletů protiletadlových raket Tor (v kódu NATO Gauntlet).

Středeční let PS752 ukrajinských aerolinek UIA se zřítil po několika minutách letu. „Letadlo zmizelo z obrazovek radarů v okamžiku, kdy dosáhlo výšky 8000 stop (asi 2400 metrů). Pilot neodeslal rádiem žádnou zprávu o neobvyklých okolnostech,“ uvedla íránská organizace pro civilní letectví (CAO) v první předběžné zprávě. Očití svědci podle ní zpozorovali v letadle požár, který se rozrůstal. Letadlo se v důsledku problému stočilo a vracelo se k letišti, když se zřítilo.

Írán k vyšetřování středeční havárie přizve i experty Boeingu ze Spojených států, Kanady a Francie. V íránské televizi to ve čtvrtek večer uvedl podle agentury DPA šéf íránské organizace pro civilní letectví (CAO) Alí Ábedzádeh. Přizván je i zástupce amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB), řekl agentuře Reuters íránský zástupce v Mezinárodní organizaci pro civilní letectví při OSN.

Ábedzádeh ujistil, že vyšetřovací skupina v souladu s mezinárodními normami navrhla všem zainteresovaným státům - Ukrajině, USA, Kanadě a Švédsku - vyslat zástupce k vyšetřování katastrofy. Popřel, že by Írán odmítal předat černé skříňky z havarovaného letadla jiným zemím k dešifrování.

Donald Trump řekl, že má „pocit, že se letadlu, jež spadlo v Íránu, stalo něco hrozného“. „Někdo tam mohl udělat chybu,“ řekl před novináři. „Někdo říká, že šlo o technický problém, já osobně si myslím, že to nepřipadá v úvahu,“ dodal. Americký časopis Newsweek napsal s odvoláním na zdroje v Pentagonu a tajných službách, že letadlo zasáhla raketa protivzdušné obrany.

Podle zdrojů z Pentagonu mohlo jít o nešťastnou náhodu. Zpravodajka stanice CNN Barbara Starrová, která informuje z ministerstva obrany, řekla, že v USA panuje názor, že Írán letadlo sestřelil omylem. Íránská armáda si podle ní mohla myslet, že čelí útoku. Jedna z možností je, že „jednotka íránské raketové obrany něco viděla na svém radaru a domnívala se, že jde do útok, takže vystřelila“, sdělila Starrová. Stejně jako Trump ani Pentagon ale dosud výslovně sestřelení nepotvrdil.

Ábedzádeh zprávy o možném zásahu raketou odmítl jako nelogické a zásah raketou označil za nemožný. „Když letadlo zasáhne raketa nebo střela, bude padat volným pádem. Jak by bylo možné, aby se pilot po zásahu letadla raketou nebo střelou snažil vrátit zpět na letiště?“ řekl na dotaz CNN. Prohlásil, že letadlo po startu letělo pět minut a že se pilot po tu dobu snažil vrátit na letiště, ale nepodařilo se mu to.

Ábedzádeh také přiznal, že Írán bude možná potřebovat pomoc při dekódování záznamníků letu, protože jsou poškozeny. „Pokud nebude stačit vybavení, jež máme, Írán skříňky poskytne odborníkům z Francie a Kanady.

Později s odvoláním na amerického představitele obeznámeného s tajnými informacemi sdělila, že letadlo zasáhly dvě rakety SA-15 ruské výroby. Američané podle ní zaznamenali radarové signály zaměřující letadlo těsně předtím, než bylo sestřeleno. Tyto údaje byly známy už ráno po incidentu, ale analytici je celý den ověřovali.

K americké verzi se kloní i premiér Kanady Trudeau. „Máme informace z mnoha zdrojů zejména od našich spojenců a našich vlastních tajných služeb, které naznačují, že letadlo bylo sestřeleno íránskou raketou země-vzduch. Možná to nebylo úmyslné,“ řekl Trudeau. Kanada měla na palubě zříceného boeingu 63 občanů. 

Trudeau vyzval k vyšetření incidentu a neodpověděl na otázku, do jaké míry jsou za pád letadla odpovědné USA. Právě kvůli jejich pátečnímu útoku na íránského generála Kásema Solejmáního Íránci ve středu v noci zaútočili na základny v Iráku a předpokládá se, že v té době byla v pohotovosti íránská protivzdušná obrana. Trudeau řekl, že je předčasné někoho za pád letadla vinit nebo dělat závěry. 

,
Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Parkuj na modré | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Češi parkující v centru Prahy na takzvaných modrých zónách zkoušejí fígl, jak nezaplatit za parkovné svého auta ani...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...