Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Svět

Zelenskyj přes telemost pochválil Slováky, část poslanců na protest proti němu opustila sál

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (11. dubna 2022) foto: AP

Ukrajinský prezident volal v projevu ke slovenským poslancům po dalších sankcích proti Rusku, část zákonodárců na protest opustila jednací sál. Národní rada Slovenské republiky se ve středu stala dalším parlamentem, k jehož členům promluvil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
  18:11

„Chtěl bych vám poděkovat za všechnu pomoc, kterou Slovensku poskytuje Ukrajině,“ uvedl ve vystoupení přes telemost. „Ceníme si vaši obrannou podporu a rozhodnost, která vypovídá o tom, že svoboda bez síly je marná,“ řekl Zelenskyj. Reagoval tak zjevně na dřívější rozhodnutí slovenské vlády dodat na Ukrajinu protiletadlový systém S-300 ruské výroby. V současné době se jedná i o dalších vojenských dodávkách ze Slovenska, včetně například tanků T-72.

Zelenskyj také vyzdvihl, že slovenský premiér Eduard Heger byl jedním z prvních zahraničních lídrů, jenž měl možnost vidět, co způsobily ruské síly na předměstí Kyjeva. Ve svém vystoupení ukrajinský prezident volal po dalším zpřísnění sankcí, včetně embarga na dodávky ruské ropy. Zároveň vyjádřil pochopení, že Slovensko nemůže okamžitě zastavit odběr surovin z Ruska.

Zmařený atentát na Zelenského? U slovenských hranic zadrželi falešné domobrance, kteří měli plánovat vraždu

Zelenskyj připomněl i potlačení pražského jara v roce 1968 a následnou sovětskou okupaci Československa, jíž označil za tyranii. U většiny poslanců vyvolala prezidentova slova kadnou odezvu a reagovali na ně potleskem ve stoje. Někteří poslanci měli na sobě oblečení v ukrajinských národních barvách, modré a žluté.

Slovenský premiér Eduard Heger v reakci na slova ukrajinské hlavy státu uvedl, že jeho země udělá všechno, co je v jejích silách, aby vzešla Ukrajina z války jako vítěz a Rusko bylo poraženo.

„Jestliže demokratické země nepoleví v pomoci Ukrajině a Ukrajina dostane zbraňové systémy, které potřebuje, podaří se jí zahnat ruskou armádu tam, kde byla před 24. únorem,“ napsal premiér na Facebooku. Zároveň se velmi ostře obul do některých slovenských opozičních politiků, kteří prý schvalují ruskou agresi.

Expremiér Fico označil Zelenského za lháře

Ne všichni poslanci Národní rady naslouchali slovům ukrajinského prezidenta. Na začátku opustili sál členové pravicově-radikální strany Republika, jíž tvoří bývalí členové extremistické Ľudové strany Naše Slovensko (ĽSNS) Mariana Kotleby. Šéf Republiky, europoslanec Milan Uhrík, na Facebooku napsal, že Zelenskyj „vznáší požadavky vůči cizím státům, jakoby vládl celému světu.“

Ze sálu také odešli zákonodárci ĽSNS i někteří poslanci bývalé vládní strany Smer-sociálna demokracia expremiéra Roberta Fica. Bývalý trojnásobný předseda vlády již v pondělí oznámil, že nebude naslouchat člověku, „který každodenně lže.“ To, co Zelenskyj prohlašuje, údajně poškozuje zájmy Slovenska, zejména pokud jde o dodávky ropy a plynu. Spolu s ním chyběl i místopředseda Smeru, Ľuboš Blaha, který je považovaný za jednoho z nejaktivnějších v rámci slovenské dezinformační scény a dlouhodobě šíří prokremelskou propagandu.

„Zelenskyj je povoláním komediant, herec, bavič. Pokud si budu chtít pustit nějakou komedii, pustím si Mr. Beana, kvůli tomu nepotřebuji chodit do parlamentu,“ napsal Blaha na sociálních sítích.

Jsme tu pro vás, dokud boj neskončí. V Kyjevě pozdravila Zelenského už i šéfka americké Sněmovny

Z nedávného šetření agentury YouGov vyplynulo, že ve slovenské veřejnosti velmi silně rezonují proruské postoje. Podle výzkumu, který vznikl ve spolupráci s European University Institute, zastává 45 procent Slováků názor, že větší nebo výlučnou vinu za válku na Ukrajině nesou Západ a Severoatlantická aliance, nikoli Rusko. Pouze v Bulharsku a v Řecku zastává podobné postoje větší počet lidí, a to sice shodně 57 procent. Na čtvrtém místě se umístilo Maďarsko s 33 procenty.

Podobně jako jiní přímí sousedé Ukrajiny, patřilo i Slovensko k zemím, kam po ruské invazi uteklo nejvíc běženců. Od konce února přešlo společné hranice přes 410 tisíc uprchlíků, přičemž dočasné útočiště v zemi dostalo necelých 75 tisíc žadatelů. V minulých dnech se však začali někteří Ukrajinci vracet domů. Denně projdou některým z hraničních přechodů oběma směry přes dva tisíce osob. O osud běženců se zajímala i manželka amerického prezidenta Jill Bidenová, která o víkendu navštívila Slovensko.

Vstřícného postoje slovenské vlády nejenom vůči běžencům, ale i ukrajinské vládě si již všimla i řada západních sdělovacích prostředků. Premiér Heger tak byl v minulých dnech žádaným hostem pro rozhovory, například s britskou BBC či americkou CNN.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...