Pátek 27. ledna 2023, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakeťák je na sebevražedné misi, komentuje Trump kroky KLDR. Hrozí jí zničením

Svět

  16:00aktualizováno  16:14
NEW YORK / PRAHA - Celý svět očekával projev Donalda Trumpa, který poprvé promluvil na Valném shromáždění OSN ve funkci prezidenta USA. Spojené státy se podle něj musí zaměřit na vlastní obyvatele a nemohou se nechat vmanévrovat do jednostranných dohod. Musí také bránit suverenitu států od Ukrajiny po Jihočínské moře. Spojené státy se také nebudou bát bránit své spojence a zničit Severní Koreu.

Prezident Trump při svém prvním projevu před diplomaty v OSN. foto: Reuters

Podle Trumpa mohou pouze silné suveréní státy mít kontrolu nad svým osudem. Státy musí odmítat hrozby suverenitě od Ukrajiny po Jihočínské moře.

„Rakeťák je na sebevražedné misi,“ řekl v OSN americký prezident o lídrovi KLDR Kim Čong-Unovi. Pokud bude USA vyhrožováno, nebudou mít jinou možnost než „totálně zničit“ Severní Koreu. Po těchto výrocích opustil severokorejský velvyslanec sál.

Trump v OSN označil režim v KLDR za zvrácený a obvinil ho z bezohledné snahy získat jaderné zbraně. Poděkoval Číně a Rusku za prosazení sankcí. Zároveň vyzval všechny státy, aby izolovaly severokorejský režim. Odsoudil každého, kdo do KLDR dodává zbraně.

Člen severokorejské delegace opouští sál Valného shromáždění. Na fotografii je...
Prezident Trump čeká na uvedení k řečnickému pultu.

„USA nemohou stát za dohodou, která je zástěrkou pro rozvoj íránského jaderného programu,“ řekl Trump k problematickému bodu na jednání Valného shromáždění. „Režim v Íránu je vražedný a destabilizuje svět,“ dodal. 

Trump zároveň obvinil Teherán z podpory islámských radikálů. Dohodu šesti velmocí s Íránem o kontrole jeho jaderného programu a zrušení protiíránských sankcí označil Trump za jednu z nejhorších dohod, na které USA přistoupily. Podle něj je jednostranná a ostudná.

USA podle Trumpa zastaví radikální islámský terorismus, nemohou dopustit, aby rozvrátil celý svět. „Je čas ukázat na státy podporující teroristy,“ řekl rázně.  

19.září 2017 v 16:08, příspěvek archivován: 19.září 2017 v 16:13

New York. Valné shromáždění OSN. Právě teď. Hovoří prezident USA Donald Trump. https://t.co/pPsSWqut2l

Ocenil také postup proti skupině Islámský stát, za posledních osm měsíců se podle něj podařilo způsobit jí větší porážky, než za několik posledních let dohromady. Trump v OSN rovněž prohlásil, že je třeba veřejně ukázat na státy, které podporují teroristické organizace jako jsou Al-Káida nebo Hizballáh.

Význam očekávaného Trumpova projevu podle amerických médií zvyšuje skutečnost, že prezidenti Ruska a Číny Vladimir Putin a Si Ťin-pching letos na zasedání VS OSN do New Yorku nepřijedou. 

Podle bývalého ministra zahraničních věcí Cyrila Svobody byl projev prezidenta Trumpa silácké gesto, stejně jako útok v Sýrii, ale neměl žádný základ, o který by se mohlo mezinárodní společenství opřít.

Vystoupí Zeman i Kiska

Prezident Miloš Zeman v OSN.

Na valném shromáždění OSN vystoupil jako devátý řečník i prezident Miloš Zeman. Zeman bude ve svém projevu mluvit patrně především o terorismu. Podle očekávání mluvil o problémech migrace a terorismu. 

Svět dle Zemana stále nedokázal rozhodně zasáhnout proti terorismu. Podle něj je třeba silný úřad OSN, který proti teroristům užije i vojenskou sílu.

Jako první ze státníků v debatě promluvil brazilský prezident Michel Temer, hned po něm se očekával projev Donalda Trumpa, který světové diplomaty oslovil poprvé ve funkci prezidenta USA. Před Zemanem promluvil mimo jiné také jako sedmý řečník slovenský prezident Andrej Kiska.

Slovenský prezident z tribuny Valného shromáždění OSN označil sobectví a úzké národní zájmy za hlavní překážku rozvoje lidstva. Ve všeobecné rozpravě zdůraznil, že „krvavá realita našeho věku“ je toho bolestným důkazem. Důrazně přítomným státníkům připomněl odpovědnost za osud migrantů prchajících před bídou a hrůzami války.

Odpoledne se Zeman setká s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem, s nímž by mohl hovořit o napjaté situaci na Korejském poloostrově nebo o zimní olympiádě, kterou Jižní Korea pořádá. Večer se Zeman zúčastní recepce, kterou pořádá Trump.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat