12. května 2017 7:50, aktualizováno  16:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zeman se setkal s čínským prezidentem. Mluvili o novodobé Hedvábné stezce

Prezident Miloš Zeman se setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman se setkal s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. | foto: ČTK

PEKING Prezident Miloš Zeman se v pátek v Pekingu sešel se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Zeman při setkání řekl, že do Číny přijel proto, aby podpořil projekt novodobé Hedvábné stezky, která má posílit obchodní vztahy Číny s Evropou. Uvedl také, že by byl rád, aby jedna z větví této stezky vedla přes Českou republiku. Si podle čínské televize CGTN Zemanovi řekl, že chce, aby se nynější strategické partnerství mezi Čínou a Českem posunulo na vyšší úroveň, rovněž očekává aktivní českou účast na Hedvábné stezce.

„Smyslem našeho i dalších setkání je pomoci tento projekt realizovat. Z tohoto důvodu jsme s sebou přivezli 38 naprosto konkrétních projektů, protože nemám rád politické fráze,“ prohlásil Zeman. „Z těchto 38 projektů bude 22 podepsáno dnes nebo zítra a zbývajících 16 na česko-čínském investičním fóru v červenci tohoto roku,“ dodal.

„Pan prezident zdůraznil, že ČR má zájem být součástí Nové hedvábné stezky. Zmínil i projekt vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe,“ uvedl na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček s poukazem na ambiciózní plán možného propojení zmíněné trojice řek, jehož je Zeman velkým zastáncem.

Český prezident Miloš Zeman a jeho protějšek Si Ťin-pching.
Si Ťin-pching vítá Miloše Zemana v Číně.

„Pan prezident na jednání otevřel i téma protiteroristické rezoluce Rady bezpečnosti OSN. O rezoluci bude jednat také s ruským prezidentem (Vladimirem Putinem),“ sdělil po jednání obou státníků na Twitteru Ovčáček. Čínský prezident podle Ovčáčka ocenil, že Zeman je jediným zástupcem Evropské unie na summitu k Nové hedvábné stezce na tak vysoké úrovni. Zeman bude na setkání jediným prezidentem země EU, několik států vyslalo předsedy svých vlád.

Si podle čínské televize prohlásil, že jeho země je připravena prohloubit strategické vztahy s Českem. Vyzval k posílení spolupráce především v oblastech jaderné energetiky, finančnictví, vysokorychlostní železnice, moderních technologií, zdravotnictví, vzdělávání, turistiky a kulturní výměny. Podle čínského prezidenta je třeba klást důraz i na intezivnější výměnné programy pro mládež nebo na užší spolupráci v zimních sportech.

12.května 2017 v 13:14, příspěvek archivován: 12.května 2017 v 13:20

Pan prezident se v Pekingu setkal s Guo Shuqingem, předsedou China Banking Regulatory Commission. Téma: spolupráce v bankovním sektoru. https://t.co/yAcNBsnB0G

Čínsko-českou spolupráci na projektu Hedvábné stezky Si podle CGTN označil za pozitivní příklad pro ostatní evropské státy, neboť je to první takový bilaterální plán, který Peking podepsal s evropskou zemí. Proto také očekává, že Praha bude pokračovat v aktivní účasti na rozvoji tohoto projektu.

Zeman se setkal také s Guo Shuqingem, předsedou Čínské komise pro bankovní regulaci. Řešili spolu vzájemnou spolupráci v bankovním sektoru.

Zeman, který v pátek zahájil šestidenní návštěvu Číny, při setkání věnoval Si Ťin-pchingovi český překlad knihy čínského prezidenta, k níž český prezident napsal předmluvu. Svému protějšku také řekl, že pilně zalévá strom, který loni symbolicky zasadili v Lánech při návštěvě Si Ťin-pchinga v ČR, sedí v jeho křesle a kouří jeho cigarety. Nepije ale prý čínskou pálenku mao-tchaj, protože mu nechutná.

Po jednání národních delegací se oba prezidenti zúčastnili podpisu tří dohod o spolupráci v ekonomické či zdravotní oblasti. Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) podepsal mimo jiné memorandum o spolupráci mezi malými a středními podniky, zástupci ministerstev zdravotnictví pak akční plán na léta 2017 až 2019. Zeman při schůzce řekl, že přivezl 38 projektů, z nichž část bude podepsána v pátek a v sobotu a část na červencovém česko-čínském investičním fóru.

12.května 2017 v 05:43, příspěvek archivován: 12.května 2017 v 07:49

ČLR. Přivítání v Pekingu. https://t.co/WsJc6ba6xh

V delegaci, která Zemana do Číny doprovází, jsou například ministři průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD), dopravy Dan Ťok a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (oba ANO). Ministerstva vnitra, zahraničí nebo zdravotnictví zastupují podle seznamu náměstci. V delegaci je i guvernér České národní banky Jiří Rusnok, Zemanův šéfporadce Martin Nejedlý a nejbohatší Čech Petr Kellner.

Prezident Miloš Zeman při přistání v Číně.
Petr Nečas

Čína bývá kritizována za nedodržování lidských práv. Posilování kontaktů mezi komunistickým režimem a Českou republikou se nelíbí některým neziskovým organizacím i politikům. Protesty se například v Česku konaly při loňské návštěvě čínského prezidenta v Praze. Došlo i k menším střetům příznivců a odpůrců návštěvy. Kontroverzi vyvolalo i loňské vstřícné prohlášení ústavních činitelů, které následovalo po čínské kritice návštěvy tibetského duchovního dalajlamy v České republice a poté, co se s ním sešli někteří čeští politici.

Zeman je výrazným příznivcem rozšíření obchodu s Čínou. Poukazuje na to, že s Čínou uzavírá obchod řada zemí Evropské unie. Při návštěvě Si Ťin-pchinga v ČR byly oznámeny čínské investice do roku 2020 ve výši 294 miliard korun. Podle některých analytiků má ale řada projektů zpoždění. Upozorňují také, že pro českou ekonomiku jsou důležitější vztahy s jinými zeměmi, především z Evropy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!