21. září 2018 17:30, aktualizováno  19:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zeman jednal s Merkelovou. ‚Kancléřka veřejně uznala, že kvóty jsou chyba,‘ řekl

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 21Diskuse
Zeman na schůzce s Merkelovou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zeman na schůzce s Merkelovou. | foto: Reuters

BERLÍN Za velmi úspěšnou považuje prezident Miloš Zeman svou třídenní návštěvu Německa. Jak s kancléřkou Angelou Merkelovou, tak s prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem v pátek jednal především o hospodářství. Migrace byla jen okrajovým tématem. Návštěva se podle hlavy státu obešla bez incidentů.

„Jsem rád, že jsme se opět viděli, bylo to přátelské setkání,“ uvedl Zeman o zhruba půlhodinové schůzce s šéfkou německé vlády, která ho v pátek přivítala v češtině slovy „dobrý den“. „Paní kancléřka mě vždy zdraví česky, takže mě to potěšilo, ale nepřekvapilo,“ poznamenal český prezident na adresu čtyřiašedesátileté političky, která kdysi studovala v Česku.

Zeman řekl, že vždy s Merkelovou rád komunikuje a diskutuje, i když tentokrát „ani ne tak o migrační krizi, jako právě o ekonomických vztazích.“ S kancléřkou se v této oblasti shodl například v tom, že protekcionistická opatření škodí vždy oběma stranám.

Téma migrace podle Zemana „mizí z pohledu obou typů politiků, neboť paní kancléřka sama uznala, veřejně uznala, že kvóty jsou chyba.“ Český prezident řekl, že nikomu nechce vyčítat jeho minulé omyly, ale stačí mu, že je dotyčný přiznal a že už se nebudou opakovat.

Merkelová ale zatím podle všeho výslovně neuznala, že by kvóty byly chybou. Kancléřka stále prosazuje solidární rozdělení běženců v Evropě a kriticky vidí především fakt, že rozhodnutí o kvótách bylo v roce 2015 prosazeno navzdory odporu několika členských zemí, mezi nimiž bylo i Česko. To podle ní nepřispělo ke smíru v Evropě.

Prezident ČR Miloš Zeman se setkal s německým prezidentem Frankem-Walterem...
Miloš Zeman s ministerským předsedou Spolkové země Braniborsko Dietmarem...

O ekonomice, situaci v Evropské unii a česko-německých vztazích pak Zeman diskutoval se svým německým protějškem Steinmeierem. Ten se ho také dotázal na český postoj k otázce válečných reparací, o nichž teď mluví Polsko. Zeman zopakoval, že Česká republika nevidí důvod zabývat se touto otázkou. Zdůraznil také, že se minulost má ponechat historikům.

ČTK
  • 21Diskuse