14. května 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zeman míří do Maďarska. Sejde se s premiérem Orbánem

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Na třídenní návštěvu Maďarska vyráží v úterý prezident Miloš Zeman v doprovodu podnikatelů i manželky. Vrcholem jeho návštěvy bude čtvrteční prohlídka jaderné elektrárny Paks, kterou má na základě mezivládní dohody dostavět ruský Rosatom. Zeman, stoupenec jádra, se v minulosti netajil tím, že Paks by mohl být inspirací pro dostavbu českých reaktorů. To ale odmítá vláda v čele s premiérem Andrejem Babišem.

Podle Rudolfa Jindráka, šéfa hradního zahraničního odboru, ale Zemanova cesta v žádném případě není tlakem na premiéra, aby v Česku nové bloky dostavěl právě ruský Rosatom. „Žádná memoranda se tam podepisovat nebudou, není to o Temelínu ani o Dukovanech,“ zdůraznil Jindrák s tím, že v Paksi ani nebude prezidenta provázet nikdo z ruské strany. „Cílem návštěvy je dohodnout konkrétní projekty pro české firmy působící v jaderné energetice. Chceme, aby se naše firmy při dostavbě Pakse II uplatnily, aby si udržely svoje know how,“ vysvětlil Jindrák.

České firmy nejsou v Paksi novinkou. Čtyři reaktory elektrárny byly vyrobeny firmou Škoda, české firmy se podílely i na modernizaci dotyčných bloků. Novou příležitostí pro české firmy tak může být i účast na plánovaném rozšíření Pakse o dva reaktory. Přímo v Paksi se ve čtvrtek uskuteční i podnikatelské fórum, na kterém vystoupí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Jedná se o jeho první zahraniční cestu v roli ministra.

Cestovní ruch zase podpoří ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. V loňském roce navštívilo Maďarsko více než 300 tisíc českých turistů. Naopak do Česka přicestovalo na 180 tisíc maďarských návštěvníků.

Kromě byznysových témat budou návštěvě dominovat bilaterální setkání. Zítra Zeman poobědvá s maďarským prezidentem Jánosem Áderem, odpoledne se sejde na zhruba hodinu a půl s premiérem Viktorem Orbánem, k němuž má Zeman – díky své proruské inklinaci – na rozdíl od většiny evropských státníků blízko.

„Řeč bude určitě o posílení spolupráce v rámci V4, o ekonomických aspektech i o situaci v EU,“ shrnul Jindrák. Ani na maďarské návštěvě zcela jistě nebude chybět Zemanova snaha získat podporu pro výstavbu kanálu Dunaj–Odra–Labe.

Se Zemanem cestuje do Maďarska delegace Hospodářské komory ČR složená z 30 podnikatelů. Firmy vede prezident komory Vladimír Dlouhý. Podnikatelskou delegaci tvoří firmy působící především v oblasti energetiky a strojírenství, mimo jiné podniky zaměřené na výrobu letadel, dopravních prostředků městské i železniční dopravy, čerpací techniky nebo elektromotorů. Do podnikatelské mise se zapojili i zpracovatelé materiálů z hliníku a jeho slitin, železných a barevných kovů, firmy působící v bankovnictví či pojišťovacích a právních službách.

Šance pro autobusy

Maďarsko plánuje modernizovat vozové parky MHD v řadě měst, především vyměnit zastaralé autobusy, přičemž z plánovaných šesti tisíc autobusů do roku 2022 budou podle maďarského ministra inovací a technologií Lászla Palkovicse maďarské firmy schopné vyrobit jen půlku. To skýtá velkou příležitost pro české výrobce. Na maďarský trh už nyní vyváží autobusy česká firma Iveco, Škoda Electric pak trolejbusy.

Perspektivní pro české firmy je rovněž e-commerce. Trh v Maďarsku je nenasycen, což láká řadu českých internetových obchodů k expanzi právě do této země.

Zahraniční obchod mezi ČR a Maďarskem dosáhl v loňském roce obratu téměř devět miliard eur. Maďarsko bylo pro Česko desátým největším obchodním partnerem.

Zemanova cesta do Maďarska je podle Hradu logickým završením jeho letošních cest po sousedních zemích. „I přes neexistenci společných hranic považujeme Maďarsko za čestného souseda,“ doplnil Jindrák. Poslední státní návštěva českého prezidenta v Maďarsku proběhla v roce 2012.

Iveta Křížová