4. listopadu 2014 17:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Mluvil jak puberťák, chtěl odvrátit pozornost od Číny, píší o Zemanovi Němci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 84Diskuse
Prezident Miloš Zeman při tradičním představení divadla masek v Číně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman při tradičním představení divadla masek v Číně | foto:  David Neff, MAFRA

BERLÍN/VÍDEŇ Český prezident Miloš Zeman se v nedělním rozhlasovém pořadu Hovory z Lán vyjadřoval na úrovni puberťáků, napsal v úterním komentáři německý Die Welt. Naznačil také, že Zeman se tak snažil odvrátit pozornost od „sporné návštěvy Číny“. Skandálu si povšiml i rakouský list Kronen Zeitung, podle kterého Zeman během rozhovoru „hned několikrát slovně klopýtnul“.

Die Welt připomíná, že Zeman v Hovorech z Lán navázal na tradici pravidelných rozhlasových rozhovorů s Václavem Havlem. „Dosud probíhaly tyto rozhovory s šéfredaktorem stanice Janem Pokorným relativně civilizovaně, i když Zeman nikdy nešetřil svými oblíbenými stejně jako pochybnými bonmoty a Pokorného jako zástupce všech svých neoblíbených českých novinářů rád označoval za hlupáka,“ uvedl server.

Prezident Miloš Zeman na návštěvě Číny
Miloš Zeman se na pekingské univerzitě Renmin účastnil debaty s profesory a...
Prezident Miloš Zeman se 27. října setkal v Pekingu s čínským prezidentem Si...
Miloš Zeman a krteček v čínské televizi.

Zemanovy bomby

„Minulou neděli ale dopadly Zemanovy výroky jako bomba. Prezident se několikrát oháněl hrubě vulgárními slovy, která nejsou v seriózních novinách citovatelná,“ napsal Die Welt.

Server připomíná, že Zemanovými vulgarismy se začala zabývat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání a že se na internetu objevila řada parodických zpracování prezidentových vyjádření. „Politikům ale Zemanovy výroky tak vtipné nepřipadají. Mnoho z nich se domnívá, že Zeman chtěl svými vulgárními slovy odvrátit pozornost od svého skandálního vystupování v Číně,“ napsal Die Welt.

K TÉMATU:

Exemplární odklon od lidských práv

Server uvádí, že Zemanova návštěva v Číně znamenala „exemplární odklon od havlovské politiky lidských práv“. Český prezident podle něj „slíbil pekingským vládcům za lepší hospodářské kontakty všechno možné a o lidských právech se vůbec nezmínil“.

Podle Kronen Zeitung se Zeman svým nedělním vystoupením postaral v České republice o skutečné rozčílení. „Politici, ale i média a občanská společnost Zemana ostře kritizují,“ uvedl deník s tím, že jisté gymnázium na východě Čech dokonce sundalo prezidentovu fotografii. Rakouská agentura APA, od níž zprávu přejaly například listy Kleine Zeitung či Salzburger Nachrichten, označila Zemanův rozhovor za „skandální“.

Lidovky.cz, ČTK
  • 84Diskuse